Súčasná spoločnosť sa v našich európskych končinách aktuálne uberá dvomi smermi. Zástupcovia jednotlivých myšlienkových smerov sa, žiaľ, mnohokrát nesnažia nájsť spoločnú reč a len eskalujú napätie. Čo sa týka nelegálnej migrácie, tu sú názory rozdelené jasne.

„Liberáli“ zastávajú v ostatných rokoch názor, že to problém nie je a treba otvoriť náruče ľuďom utekajúcim pred biedou a hrozbami smrti, resp. v nelegálnej migrácii vlastne vidia len neexistujúcu vec, ktorou protipól straší. Tá druhá časť ľudí, ktorí dostali od liberálov prezývku „Rusofili“, sú radikálne proti prílevu migrantov z tretích krajín.

Aktuálne sa ale zdá, že svoju rétoriku a názor na nelegálnu migráciu či migráciu celkovo začínajú meniť aj liberálnejšie orientované strany.

„Ak sa Európa nedokáže zbaviť ľudí, ktorí prišli nelegálne a nebol im udelený azyl, potom máme problém,“ povedal podpredseda Poslaneckej snemovne Českej republiky Jan Skopeček (ODS) v programe 360° na CNN Prima NEWS. S českým poslancom Radimom Fialom (SPD) sa zhodol na tom, že súčasná situácia s migrantami v európskych metropolách nie je dobrá. Podľa podpredsedníčky Poslaneckej snemovne Věry Kovářovej (STAN) by štáty mali pomáhať krajinám, z ktorých pochádzajú, aby nebol dôvod z nich utekať.

„Som šokovaný tým, čo sa deje po útoku Hamasu na Izrael. Som šokovaný demonštráciami, ktoré vidíme v mnohých európskych hlavných mestách, a úrovňou antisemitizmu, ktorá sa nedávno objavila v Európe. To by nás malo viesť k zamysleniu sa nad tým, čo sme urobili Európe v posledných desaťročiach, koho sme pustili,“ povedal podpredseda Poslaneckej snemovne Jan Skopeček v relácii 360° na CNN Prima NEWS.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Jan Skopeček (@jan_skopecek)

Český poslanec Radim Fiala (SPD) súhlasí. „To, čo sa deje v európskych hlavných mestách, nemá dobré riešenie. Ale prečo sa to stalo? Pretože Európska únia púšťala migrantov dnu, vyplácala im sociálne dávky a hovorila: „Vitajte, migranti.“ Nemôžeme to urobiť. Táto situácia nemá dobré riešenie,“ povedal Fiala s tým, že hnutie SPD na to upozorňuje od roku 2015.

Veľké európske štáty, najmä Nemecko a Francúzsko, by podľa Skopčeka mali vyslať signál, že európske krajiny sú plné a že už nebudú schopné zvládnuť ďalších prijímajúcich utečencov. Zlepšiť by sa mala aj politika návratu.

Skopeček divákom pripomenul, že Taliansko má veľký problém, kam migranti prichádzajú najmä z Afriky. „Povedia, že ich jedinou šancou je začať strieľať migrantov. To nikto nechce. Je na nás, aby sme Taliansku pomohli materiálne, humanitárne alebo školením policajtov. To má byť náhrada za povinné kvóty,“ povedal Skopeček.

Pre tých, ktorí sa v českej politickej scéne neorientujú, dodáme, že ODS či STAN sú strany, ktorých ekvivalent by sa dal u vás hľadať pod „značkami“ ako SaS či OĽANO (po novom Slovensko), zatiaľ čo SPD je strana s názormi podobnými Republike. Avšak v tomto prípade po rokoch „osočovania“ strany SPD, že len straší, jej postupne začínajú teda dávať za pravdu aj jej oponenti. Aspoň teda v tomto ohľade.

Zdroj: Prima NEWS | Foto: Instagram/jan_skopecek, Pixabay