Slovenské nemocnice už nemajú žiadne kapacity, pričom praskajú vo švíkoch. Situácia je nesmierne vážna, keďže regionálne úrady evidujú desiatky obetí ochorenia COVID-19. Naša krajina tak bola nútená požiadať o pomoc blízkych susedov.

Počet hospitalizovaných pacientov na Slovensku presiahol 4-tisíc, v dôsledku čoho je zdravotnícky personál na pokraji síl. Lekári a zdravotné sestry robia aj nemožné, aby zachránil životy nevinných ľudí, no nedostatok technického vybavenia a fyzická i psychická vyťaženosť im robí značné problémy.

Potrebnú pomoc poskytlo Poľsko, do ktorého sa v priebehu posledných hodín previezlo prvých 20 pacientov z východného Slovenska. Umiestenení sú v nemocniciach v Novom Targu a Gorlícu. „Presun pacientov realizujeme v závislosti od obsadenosti lôžok poskytovateľa ústavnej zdravotnej starostlivosti. Pri presune sa berie ohľad na zdravotný stav a bezpečnosť pacienta počas transportu. Výber nemocnice v Poľsku je závislý od dostupnosti lôžok u poľských kolegov, ako aj vzdialenosti slovenskej nemocnice,“ uviedla hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová pre plusku.sk.

Presun pacientov do susednej krajiny by mal uľahčiť situáciu na COVID-19 oddeleniach, kde je možnosť umelej pľúcnej ventilácie čoraz menšia. Pomocnú ruku podalo Slovensku aj Rumunsko, ktoré vyslalo lekárov a sestry do Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: pluska.sk  |  Foto: Pixabay