V slovenskom zdravotníctve už dlhé roky chýbajú tisícky lekárov a zdravotných sestier. Ich nedostatok je cítiť predovšetkým počas pandémie koronavírusu, kedy nemocnice zúfalo žiadajú o pomoc. Napokon boli donútené k povolávaniu zdravotníkov!

Mnohé nemocnice v rôznych krajoch Slovenska sa nachádzajú v ťažkej situácií, keďže nemajú dostatok zdravotníckeho personálu. Ešte pred príchodom prvej i druhej vlny pandemického ochorenia chýbali zdravotné sestry i lekári a v tom období mnohí z nich skončili ešte aj v karanténe.

Nemocnica v Čadci je v natoľko zúfalej situácií, že sa rozhodla využiť zákon o hospodárskej mobilizácií, kedy môže v čase núdzového stavu povolať zdravotníkov aj zo zahraničia. Príkaz na pracovnú povinnosť dostali štyri zdravotné sestry a dvaja lekári, ktorí síce pochádzajú zo Slovenska, no pracujú v zahraničných krajinách. O povolanie do služby zdravotníkov požiadala aj nemocnica v Leviciach, pričom má ísť o troch lekárov a deväť sestier.

Konanie slovenských nemocníc sa však nepozdáva premiérovi, ktorý s povolávaním nesúhlasí. Podľa jeho slov je situácia v zahraničných krajinách kritickejšia a omnoho viac potrebujú zdravotníkov ako na našom území. Nepáči sa mu ani predstava, že sa musia Slováci vrátiť do rodnej krajiny nasilu. ,,Nestáli sme o zdravotné sestry a lekárov v minulosti a teraz nemáme morálne právo ich lákať späť,“ upozornil Igor Matovič pre plusku.sk.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: pluska.sk  |  Foto: FB/MZ SR, Igor Matovic