Hoci oficiálne výsledky hlasovania Slovákov v europarlamentných voľbách sa dozvieme až zajtra nadránom, Denník N priniesol na svojom webe neoficiálne výsledky, na ktorých pravdivosť si teda budeme musieť počkať.

Ak sú ale pravdivé, tak možno hovoriť o veľkých prekvapeniach, akými dopadli. Hoci rozličné prieskumy naznačovali, že víťazná strana nemá mať viac ako štyroch europoslancov a právo na poslanca malo mať aj sedem strán, neoficálne výsledky sú iné.

Víťazné Progresívne Slovensko, ktoré trošku nečakane malo poraziť SMER-SD, by ich malo mať až šesť, zatiaľ čo SMER piatich. Azda ešte väčším prekvapením je ale to, že 3. miesto vraj obsadila Republika a odsunula za seba HLAS-SD. Republika má mať dvoch poslancov, HLAS a KDH po jednom.

Na druhej strane sa dá ale povedať, že pri očakávanej účasti niekde okolo 35% (uvidíme, aká naozaj bola), skutočne zabodovali tie strany, ktoré prinášajú o europarlamente dostatok informácií a veľmi dobre sa na tieto voľby pripravili. Platí to tak v prípade PS, ako aj Republiky, keďže obe údajne získali oveľa viac percent hlasov oproti prognózam.

Výhra prehrou? Ľuboš Blaha posiela “odkaz” Progresívnemu Slovensku!

Zdroj: Denník N | Foto: IG/michalsimecka