Zdá sa vám, že čím ďalej, tým je väčšia priepasť medzi chudobnými a bohatými ľuďmi? A viete o tom, že skutočne nie ste ďaleko od pravdy?

[sociallocker]Podľa správy publikovanej organizáciou Oxfam, malo v minulom roku polovicu svetového bohatstva v rukách 62 bohatých ľudí. Tento rok sa číslo rapídne znížilo!

400 miliárd EUR

Správa vydaná v britskom denníku The Guardian uverejnila veľmi závažné čísla. Hovorí, že je až “groteskné“, keď len hŕstka ľudí vlastní majetok v hodnote až 400 miliárd EUR. Je to zároveň suma majetku, ktorú má zhruba 3,6 miliardy najchudobnejších obyvateľov našej planéty.

Bill Gates, Microsoft
Bill Gates, zakladateľ Microsoft – jeden z najbohatších ľudí planéty

Zakladatelia, oligarcha, ale aj expolitik

Bill Gates, zakladateľ softvérovej firmy Microsoft, Amancio Ortega – šéf španielskej odevnej značky ZARA, Warren Buffett – šéf korporácie Berkshire Hathaway, Carlos Slim Helu – mexický oligarcha v oblasti telekomunikácií, Jeff Bezos – zakladateľ populárneho Amazonu, Mark Zuckerberg – zakladateľ najpopulárnejšej sociálnej siete Facebook, Larry Ellison – šéf technologickej spoločnosti Oracle a Michael Bloomberg – podnikateľ a bývalý starosta New Yorku.

Toto sú mená 8 najbohatších mužov sveta. Mimovládna organizácia varovala už minulý rok pred narastajúcim trendom prehlbovania ekonomickej priepasti medzi chudobnými a bohatými. Štúdie ukazujú, že výsledky sú ešte viac alarmujúce, ako sa pôvodne zdalo. Tradovalo sa totiž, že cca 2% ľudí má rovnaký majetok ako zvyšných 98% sveta. Najnovšie údaje však uvádzajú, že ide o pomer 1%-ta najbohatších k zvyšku sveta!

Nespokojnosť s narastajúcim trendom

Správu publikovala mimovládna agentúra pri príležitosti začiatku rokovania Svetového ekonomického fóra v meste Davos vo Švajčiarsku. Chcela tak poukázať na neodkladnú potrebu nového ekonomického modelu pre celý svet. Ten by mal reagovať na rastúcu ekonomickú nerovnosť, vďaka ktorej tu máme trend s nežiadúcimi ukazovateľmi ako napr. britský Brexit alebo prekvapivé zvolenie amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Veľmi zlá situácia v najpočetnejších krajinách

O výsledkoch značne rozhoduje podiel chudoby v najľudnatejších krajinách sveta. Dáta ukazujú, že situácia sa v Indii a Číne ešte viac zhoršila. To pochopiteľne negatívne vplýva na celkové výsledky ekonomických rozdielov.

Chudobná India, poor people
Takto vyzerá chudobný život v Indii.

Dúfame, že tento trend sa časom začne vyvíjať opačným smerom. Bohatstvo je totiž veľkým ukazovateľom moci, ktorú je možné využiť v prospech ľudstva. Alebo, a bohužiaľ, s týmto javom sa stretávame často – zneužiť, a moc si ešte viac upevňovať, a to najmä v chudobných krajinách.

Zdroj: aktuality.sk | Foto: YouTube.com
[/sociallocker]