Kolumbijský variant koronavírusu s označením B.1.621 je už aj na území Slovenskej republiky. Úrad verejného zdravotníctva o jeho výskyte informoval na sociálnej sieti, pričom vzorky patria trom ľuďom bez cestovateľkej anamnézy.

ÚVZ na základe bioinformatických analýz identifikoval kolumbijský variant koronavírusu na Slovensku. Jedná sa o troch ľudí z jednej rodiny, ktorí nemajú cestovateľskú anamnézu: „Rodina uviedla ako úzky kontakt ďalších troch ľudí. Žiadna z osôb nebola zaočkovaná proti COVID-19. Všetky potrebné protiepidemické opatrenia boli zabezpečené. Osoby sa okamžite po výskyte príznakov vzájomne kontaktovali, dobrovoľne nastúpili do domácej karantény a následne podstúpili testovanie na COVID-19,” povedal hlavný hygienik SR Ján Mikas.

“Vo viacerých regiónoch Kolumbie sa tento variant veľmi rýchlo rozšíril a začal dominovať, a to aj v oblastiach, kde už bola vysoká úroveň premorenia. Preto sa predpokladá jeho výrazný epidemiologický význam,“ vysvetľuje Boris Klempa. Prípady evidujú už aj v USA, v Španielsku, Dánsku, Nemecku a v Holandsku.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: FB/Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky | Foto: pixabay.com