Deti rodičov, ktorí trávia príliš veľa času na svojich smartfónoch, majú v drvivej väčšine vo vyššom veku problémy so správaním. Hovorí o tom štúdia z Michiganskej Univerzity, ktorá podrobne skúmala približne 200 rodín.

Zo všetkých rodičov, ktorí sa štúdie zúčastnili, priznalo až neuveriteľných 40 % matiek a 32 % otcov určitú formu závislosti od telefónu, vrátane pocitu neustálej potreby kontrolovať správy či premýšľať o tom, či im niekto nezavolá. Podľa príspevku britskej Národnej zdravotníckej služby o výskume sa zistilo, že závislosť matky na telefóne úzko súvisí s problémami správania detí, zatiaľ čo používanie smartfónov zo strany otcov nepreukázalo silnejšiu väzbu na zlé správanie.

Ak sa s vami dieťa snaží hovoriť a nereagujete, včas si uvedomí, že nemá zmysel rozprávať. Pre deti je zásadná interakcia s dospelým, prostredníctvom ktorej sa učia nielen jazyk, ale aj ako hovoriť. Pre dospelého je však skutočne ťažké prepnúť pozornosť medzi všetkými dôležitými informáciami obsiahnutými v smartphonoch so sociálnymi a emocionálnymi informáciami od detí, a zároveň ich súčasne a dôkladne spracovať.

Jedným zo škandalóznych prípadov, ktoré hovoria o obdobnom probléme, je aj istá žena, ktorú v čakárni natočila iná spolusediaca. Video zachytáva malé dievčatko, ktoré matke neúspešne hovorí, že mu je zima, pričom matka neustále venuje pozornosť svojmu telefónu. Bezradná dcérka je napokon za ruku vytiahnutá na stoličku, kde už len rezignovane plače. Je toto skutočne to, čo nás robí dobrými rodičmi?!

 

Zdroj: Facebook/Streamable.com