Prípady štyroch detičiek chorých na spinálnu muskulatúrnu atrofiu typu 1 chytili za srdce všetkých Slovákov, ktorí sa zomkli a vyzbierali na liečbu milióny eur. Teraz došlo konečne k zvratu a všetky budú zachránené!

Štyri rodiny s detičkami chorými na SMA1 si môžu po dlhých mesiacoch boja vydýchnuť. Riško, ktorému sa dobrí ľudia vyzbierali na liek v sume 2 milióny eur, je už zachránený, no otázny bol osud ďalších troch malých bojovníkov. Navyše sa začali objavovať správy o podvodníkoch, ktorí sa snažili na úkor detičiek naplniť vlastné vrecká.

Aj Amélia, Alex a Alexej však na dnešnej tlačovke premiéra Petra Pellegriniho dostali novú nádej: “Keďže sa podarilo zoskupiť lekárov, ktorí sa podpísali pod žiadosť o použitie necertifikovaného lieku, podpísal som v prípade všetkých štyroch detí povolenie s tým, že plnú zodpovednosť preberá ošetrujúci lekár. V povolení je zároveň uvedené, že rodičia sa môžu obrátiť so žiadosťou o preplatenie na zdravotné poisťovne,” uviedol potom, ako ho k pomoci vyzval aj Boris Kollár.

Rodičia Riška peniaze od vlády odmietli, no ďalšie rodiny si tak môžu žiadať od poisťovní preplatenie obrovskej sumy. Jeden z pacientov, poistený vo VšZP, by mal v najbližších dňoch obdržať pozitívnu odpoveď: “V prípade jedného z detí, ktoré je poistencom VšZP, telefonoval som s pani generálnou riaditeľkou VšZP Ľubicou Hlinkovou, tá sa v najbližších dňoch stretne s výrobcom lieku i rodičmi a bude pravdepodobne pozitívne reagovať na preplatenie,” dodal Pellegrini. V prípade dvoch pacientov so súkromnými poisťovňami však očakáva rovnako priaznivý výsledok.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: Facebook/Peter Pellegrini │ Foto: Facebook/Peter Pellegrini, V siedmom nebi