V priebehu aktuálneho týždňa sa v Bratislave konali viaceré protesty voči očkovaniu, kedy bola okrem iného prítomnými zablokovaná doprava v centre hlavného mesta. Polícia zasiahla voči demonštrantom až po niekoľkých hodinách, pričom na sociálnej sieti uviedla, že bezpečnostnú situáciu vyhodnocuje priebežne s dôrazom na ochranu života, zdravia a majetku občanov.

V uplynulých dňoch prebiehali v centre Bratislavy výrazné protesty voči očkovaniu, ktorých sa zúčastnili tisíce ľudí zo Slovenska. Na mieste bola značne obmedzená verejná doprava, kým došlo aj k niekoľkým fyzickým útokom. Polícia však na mieste zasahovala až po niekoľkých hodinách, čím si vyslúžila kritiku nielen verejnosti, ale aj politických činiteľov.

K celej situácii sa napokon vyjadril aj prezident Policajného zboru Peter Kovařík, podľa ktorého bolo zhromaždenie zvládnuté.Ani počas štvrtku, ani piatku nedošlo k ujmám na živote, zdraví ani majetku. Chápem, že občania Bratislavy boli obmedzení na svojom bežnom komforte, túto situáciu však nespôsobila polícia, ale protestujúci dav. Ten bol však napriek svojej sile bez prejavov agresivity. Práca s davom je veľmi náročná a polícia vychádza pri svojich rozhodnutiach o ďalších krokoch zo svojich skúseností, a taktiež zo skúseností okolitých krajín,“ približuje svoj pohľad na nedávne udalosti.

Ako uvádza, protestujúci dav nie je disciplinovaná skupina ľudí, ale masa emóciami zmietaných občanov, ktorých reakcie sú nevyspytateľné, pričom polícia ich monitoruje priamo na mieste. „Použitie donucovacích prostriedkov je striktne dané zákonom, v ktorom je vyšpecifikované nasadenie techniky,“ hovorí Kovařík a dodáva, že kritika zo strany politikov, verejnosti a pseudoodborníkov nemení nič na fakte, že nedošlo k žiadným ujmám. Podľa slov prezidenta Policajného zboru majú totožný názor na vec aj pracovníci z poriadkovej, dopravnej a kriminálnej polície.

„Demonštrácie sú v demokratickom svete bežným, skoro denným javom. Preto je potrebné, aby si aj tí občania, ktorí nezdieľajú názor demonštrantov, zvykli na takýto prejav názorov, ktorý ich priamo obmedzuje na bežnom spôsobe života. Nie polícia zapríčinila takú situáciu, proti ktorej sa demonštruje. Polícia len zabezpečuje, aby nedošlo k páchaniu priestupkov alebo trestnej činnosti,“ dodáva na záver.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: pol