Nie sú voľné lôžka ani pľúcna ventilácia: Primár oznámil, aká je pravda!

Dátum:

Zdravotníci každodenne bojujú s koronavírusom na covidových oddeleniach, pričom sú na konci svojich síl. Niektoré nemocnice dokonca hlásia, že majú posledné lôžka s umelou pľúcnou ventiláciou. Je to však naozaj tak?

Momentálne je na Slovensku obsadených 250 lôžok s umelou pľúcnou ventiláciou, no k dispozícií je takmer tisíc prístrojov. Mnohí odborníci i občania sa tak pýtajú, ako je možné, že nemocnice hlásia posledné voľné prístroje s umelou pľúcnou ventiláciou? Taktiež denne zomierajú desiatky ľudí na ochorenie COVID-19, v dôsledku čoho sa uvoľňujú ďalšie prístroje.

Na túto otázku odpovedal primár oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny v jednej z bratislavských nemocníc. Jakub Hložník vysvetlil, že prístroje síce sú k dispozícií, no musia ich obsluhovať skúsení lekári v odbore anesteziológia, ktorých je na Slovensku veľmi málo. ,,Jedná sa o sofistikované prístroje, s ktorými sa lekár učí robiť doslova roky. Tu nejde o zapnúť či vypnúť ten prístroj či nastaviť hodnoty…,“ vysvetlil na sociálnej sieti.

Hložník taktiež dodal, že je na prístroji treba nastaviť správny ventilačný režim a jeho parametre podľa tlaku v dýchacích cestách, razový objem, frekvenciu dychových cyklov, prietok plynov, vdychovaný objem kyslíka či nastavenie alarmov. ,,Všetko sa nastavuje individuálne na základe klinického stavu pacienta a hlavne rozsahu poškodenia pľúc,“ upozornil lekár. Podľa jeho slov trvá príprava v obore anesteziológia a intenzívna medicína 5 rokov, pričom sa od politikov dozvedel, že toto všetko má doktor zvládnuť formou letného kurzu. ,,Asi by ani jeden z nich nechcel, aby ich ošetroval taký lekár,“ poznamenal na záver.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: FB/Jakub Hložník  |  Foto: FB/Hoaxy a podvody-Polícia SR, health.gov.sk

Nikol S
Redaktorka zameraná predovšetkým na šoubiznis s cieľom nájsť tie najžhavejšie témy. Ponúknuť čitateľovi najčerstvejšie informácie je jej prioritou.

Zdieľať článok

Populárne články

Viac takýchto článkov
Podobné články

Matovič chce regulovať politické diskusie: Ostrý odkaz od Dibákovej!

Igor Matovič plánuje zasiahnuť do fungovania politických diskusií, pričom...

Slovenská športová hviezda sa vydala: Bola z nej PREKRÁSNA nevesta!

Úspešná hviezda domácej športovej scény prežila uplynulý víkend jeden...

Slovenská speváčka ŠOKUJE: Túto nechutnosť šíria o Emme Čaputovej!

Emma Čaputová, dcéra slovenskej prezidentky, sa v minulosti opakovane...

Ďalší ŠOK: NAKA obvinila známeho poslanca!

V politickom prostredí je opäť rušno. Národná kriminálna agentúra...