Ministerstvo zdravotníctva informovalo v piatok (8. januára) o tom, že nový variant koronavírusu, identifikovaného v južnom Anglicku, sa nielenže postupne dostáva do rôznych krajín, ale aj priamo na Slovensko. O tom, že bol tento druh evidovaný už v Michalovciach, sme informovali iba 5. januára, dnes už je však jasné, že sa nachádza aj na vzorkách z ďalšieho veľkého okresného mesta!

Mesto Nitra čelí mimoriadne kritickej situácií, kedy sú zdravotníci na pokraji kolapsu z dôvodu vysokých čísiel ľudí nakazených koronavírusom s vážnejším priebehom ochorenia. Marek Krajčí v piatok na tlačovej konferencii informoval nielen o vážnej situácii v meste, ale aj o nových zisteniach.

Nový variant koronavírusu bol začiatkom roka detekovaný na východnom Slovensku: „Podľa všetkého tú situáciu na Slovensku nám zhoršuje aj ten nový variant, ktorý bol zachytený v južnom Anglicku… Nový variant nám strpčuje život. Je oveľa infekčnejší, ako ten pôvodný variant. Bojovať s takýmto silným vírusom je naozaj extrémne ťažké!“ Marek Krajčí sa zároveň vyjadril, že aj kvôli tejto mutáci rastú čísla pozitívne testovaných pacientov extrémnym spôsobom, ako i počty úmrtí evidovaných na predmetné ochorenie.

Efekt výrazne sa zvyšujúcej krivky pociťuje Slovenská republika momentálne najmä v okrese Nitra: „Dneska máme ďalšiu smutnú správu, tento nový variant už sa nám podarilo zachytiť, žiaľ, aj zo vzoriek odobratých v Nitre, a to je pravdepodobne jeden z dôvodov, prečo tá situácia v Nitrianskom okrese je taká vážna,“ potvrdil na tlačovej konferencii minister zdravotníctva.

Marek Krajčí zároveň opakovane avízuje, že situácia v krajine je veľmi vážna a občanov prosí o zodpovednosť najmä voči zdravotníckemu personálu a rizikovejším skupinám obyvateľov.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Ministerstvo zdravotníctva informovalo 21. decembra, že vzhľadom na prítomnosť novej infekčnejšej mutácie sa od polnoci rovnakého dňa zaviedla pre ľudí prichádzajúcich z Veľkej Británie povinnosť karantény. Tá môže byť ukončená až po absolvovaní RT-PCR testu s negatívnym výsledkom, no na výter sa môžete dostaviť až v 5. deň od pricestovania na územie SR. Začiatkom januára sa vírus potvrdil aj v Michalovciach, 8. januára bol detekovaný už aj v okresnom meste Nitra.

Zdroj | Foto: YT/HNtelevízia