Vedcom z univerzity v Mexiku sa podarilo odhaliť novú mutáciu koronavírusu, ktorá sa objavila vo viacerých krajinách sveta. Profesor z UNM Center for Global Health prezradil, aké vlastnosti má nový variant vírusu a či sa máme obávať horších účinkov na ľudský organizmus.

Vedci z univerzity v Mexiku objavili mutáciu vírusu, ktorá sa potenciálne môže šíriť rýchlejšie, no nateraz nič nenasvedčuje tomu, že by bola smrteľnejšia či nebezpečnejšia ako jej predchodkyne. “Zatiaľ nie je žiadny náznak, že vírus je viac virulentný alebo prenosnejší, či robí vakcínu menej efektívnou,” uviedol podľa Yahoo Daryl Domman.

Podarilo sa pritom identifikovať množstvo vzoriek z obdobia medzi decembrom a januárom so sekvenciami, ktoré sú jedinečné a nenachádzajú sa v medzinárodnej databáze iných výskumníkov. Následne aj ďalší vedci potvrdili prítomnosť mutanta s názvom Q677P v minimálne 21 štátoch.

Hoci v tomto prípade nejde o nebezpečný variant, vedci varujú, že mutácie pokračujú a už tá nasledujúca môže získať nežiadúce vlastnosti. Preto odporúčajú aj naďalej dodržiavanie rozostupov, nosenie rúšok ako aj dodržiavanie hygieny až dokiaľ nezaočkujeme dostatočne veľkú časť populácie. Pred juhoafrickým a brazílskym variantom pritom varuje aj profesor Krčméry, pričom nedávno sa objavil na Slovensku nový variant vírusu s názvom B.1.258.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: yahoo.com │ Foto: YT/KRQE, Televízia Markíza