Podľa ustanovení nových vyhlášok Úradu verejného zdravotníctva boli aktualizované viaceré body podmienok a opatrení v čase tretej vlny pandémie koronavírusu. Nová Covid mapa, platná od pondelka (16. augusta), už nebude celá zelená a aktuálne denné pozitívne prípady na Slovensku hlásia opätovné zatváranie!

Organizátori hromadných podujatí a prevádzkovatelia služieb budú môcť podľa aktuálnej vyhlášky sami rozhodovať o tom, komu povolia vstup do zariadenia. Môžu si vybrať z možnosti vstupu iba pre zaočkovaných alebo pre skupinu očkovaných, testovaných a prekonaných, prípadne aj pre všetkých bez rozdielu. Oznam o svojej voľbe musia mať vystavený na viditeľnom mieste a môžu ho zmeniť za vstup pre inú skupinu aj počas dňa.

V prípade plne zaočkovaných účastníkov hromadných podujatí môže počet návštevníkov prevýšiť 1 000 hostí v prípade, ak bude podujatie ohlásené regionálnemu ÚVZ najmenej 48 hodín dopredu. V treťom stupni ohrozenia je limit hostí stanovených na 100 ľudí.

Skupina OTP (očkovaní, testovaní, prekonaní) sa musia preukázať potvrdením v papierovej alebo v elektronickej forme, prípadne Covid preukazom EÚ. Testovanie je pritom možné PCR testom alebo LAMP testom nie starším ako 72 hodín alebo antigénnym testom nie starším ako 48 hodín.

Okrem zmien v oblasti hromadných podujatí a gastro prevádzok prichádza znovuzavedenie hodín pre seniorov nad 65 rokov a ZŤP, a to v čase  od 9. do 11. hodiny v pracovných dňoch. Jedná sa o okresy v bordovej a čiernej farbe. Prevádzky ako potraviny, drogérie, čerpacie stanice, lekárne sa nebudú zatvárať ani v čiernych okresoch.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: ÚVZ | Foto: pixabay.com, YT/Braňo Závodský Naživo