Situácia ohľadom koronavírusu naberá na obrátkach, pričom Slováci začínajú byť z celej veci doslova unavení. Ani tesne pred sviatkami totiž nemajú občania celkom jasno v tom, ako budú prebiehať Vianoce, kým najväčším problémom je momentálne spätné zaradenie detí do škôl. 

Denné štatistiky ohľadom koronavírusu ukazujú, že čísla nových nakazených pacientov v porovnaní s vyliečenými zásadne klesajú. Dnes na Slovensku evidujeme viac ako 33-tisíc aktívnych prípadov, pričom zásadnou otázkou ostáva, kedy sa deti vrátia späť do školských lavíc. Kým Branislav Gröhling doposiaľ predstavil dva plány, ktoré boli zamietnuté, iniciatívu napokon prebral Igor Matovič. Ten oznámil, že niektoré školy sa otvoria už v pondelok (7. decembra) potom, čo sa nechajú deti, jeden z ich rodičov a pedagógovia otestovať. Medzi inými sa pilotnej akcie zúčastnila aj manželka premiéra, ktorá prezradila aj svoj pohľad na predmetnú situáciu.

Len pred okamihom pritom k Slovákom prehovoril i samotný premiér, pričom ako v úvode svojho rozsiahleho statusu uviedol, deti podľa jeho názoru patria do škôl, na základe čoho spustili prvé testovanie. Ako upresnil, prezenčenej výučby sa môže zúčastniť len dieťa s negatívnym výsledkom z dôvodu, aby rodičia a rovnako ani žiaci nemali strach, že môžu byť v kolektíve dlhé hodiny s nakazeným pacientom. Testovanie momentálne prebieha antigénovými testami, avšak Matovič avizuje, že už v priebehu nasledujúceho týždňa čaká všetkých zúčastnených novinka, tzv. „poolingový (spoločný) odber vzoriek kloktaním“.

Deťom budú rozdané malé poháriky, v ktorých bude približne 5 ml jemne slanej vody, vykloktajú si ňou hrdlo, vypľujú do pohárika a následne vlejú do spoločnej nádoby za celú triedu. Tá bude preverejná v laboratóriu RT-PCR testom, a kým pri negatívnom výsledku môže celý kolektív pokračovať vo vyučovaní, v prípade pozitívneho to znamená, že minimálne jeden žiak v triede mal kladný výsledok.

„Pre následný postup budeme mať viacero možností: A) celú triedu dať do karantény, B) urobiť všetkým deťom antigénové testy, C) urobiť všetkým deťom RT-PCR testy, prípadne kombináciu… Presný postup zvolia v nasledujúcich dňoch odborníci,“ prezradil Igor Matovič na margo poolingového testovania. Zároveň však upozorňuje, že predmetné je vhodné na nasadenie len do regiónov s nízkou mierou aktuálnej nákazy!

Vzhľadom na to, že sa vzorky z kloktania z triedy zmiešajú, pri vyššiej miere nákazy v regióne by sa mohlo v pohode stať, že pozitívna bude každá druhá či skoro každá trieda. To by spôsobilo následné neúmerné zahltenie kapacít laboratórií, až by sme im kapacitu minuli. Každopádne sa teším, že prichádzame opäť s niečím novým, čo nám pomôže spríjemniť deťom testovanie a pomôže to urdžať prostredie v škole pre deti zdravé,“ ukončil vyjadrenie premiér.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: FB/I.M.