Odchod do dôchodku začnú mnohí ľudia riešiť až vtedy, keď sa pre nich stane aktuálnou témou. Myslieť na penziu už v produktívnom veku však so sebou nesie veľké výhody. Jednou z nich je novinka v podobe celoeurópskeho osobného dôchodku, ktorého sporenie sa považuje za bezpečné a efektívne.

Európska únia prišla s novým typom dôchodkového sporenia už pred desiatimi rokmi, no potrebná legislatíva nebola dokončená. Slovenská republika napokon na začiatku mája prijala zákon týkajúci sa celoeurópskeho dôchodkového produktu. Podľa analytikov je výška penzie vyššia ako v druhom či treťom pilieri. Európsky dôchodok tak pokojne môžeme označiť za IV. pilier.

Prvou spoločnosťou v Európe, ktorá získala licenciu na poskytovanie revolučnej novinky, je slovenský obchodník s cennými papiermi Finax. Občan si môže do tohto piliera sporiť sám alebo mu môže prispievať aj zamestnávateľ. Príspevky bude možné odpočítať od základu dane do výšky 180 eur ročne. Poskytovateľmi dôchodku budú banky, úverové inštitúcie, obchodníci s cenným papiermi či poisťovne. Európsky dôchodok tak nebude závislý od politickej situácie v krajine.

Podľa finančného analytika je nesporenie na penziu minimálne nezodpovedné. ,,Kto do dôchodku odíde bez vlastných úspor mimo oficiálnych dôchodkových pilierov, vysoko pravdepodobne zažije výrazný šok z prepadu životnej úrovne. Výška dôchodkov z verejného dôchodkového systému (1. pilier) v porovnaní s priemernou mzdou bude totiž nevyhnutne klesať súbežne s výrazným úbytkom pracujúcich ľudí,“ vysvetlil Marián Búlik z OVB Allfinanz Slovensko pre plusku.sk.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: pluska.sk  |  Foto: finax.eu, Pixabay