Knižnice sa aj v dnešnej modernej dobe tešia veľkej návštevnosti, keďže mnohí čitatelia dávajú radšej prednosť knihe, ktorej sa môžu fyzicky dotknúť a listovať v nej. Čo ak by ste sa však dostali do knižnice, kde vás namiesto tisícok kníh čakajú skutoční ľudia?

Koncept medzinárodnej organizácie Human Library (pozn.red. Živá knižnica) sa vyvinul v Dánsku, kde vznikla prvá knižnica svojho druhu. Vo vybraných priestoroch si ľudia môžu namiesto knihy ,,požičať“ človeka, s ktorým sa môžu rozprávať a počúvať jeho príbeh.

Denne sa stretávame s mnohými neznámymi ľuďmi, ktorých životy sú rozhodne unikátne. Záujemca tak môže nahliadnuť do zásadných udalostí človeka ako do otvorenej knihy. Taktiež sa záujemca môže pýtať akékoľvek otázky, čo by pri klasickej knihe nemohol.

V špecializovanej knižnici stretnú ľudia budúceho kňaza, človeka trpiaceho anorexiou či úzkosťou, mulatov, deti s hendikepom i človeka priťahujúceho rovnaké pohlavie. „Tieto „tituly“ oslavujú rozmanitosť a podporujú rovnosť tým, že úmyselne uznávajú rozdiely, životný štýl, etnicitu, vieru, zdravotné postihnutie, schopnosti a vlastnosti, ktoré môžu byť stigmatizované v nádeji, že to môže u čitateľov vyvolať domnienku alebo dokonca predsudky,“ uvádza na oficiálnej stránke britskej pobočky organizácie.

Živé knižnice sa už nachádzajú na šiestich kontinentoch, konkrétne vo viac ako 80 krajinách. Dokonca aj na Slovensku je vytvorená Slovenským inštitútom mládeže IUVENTA. V našich končinách je chápaná ako určitá forma besedy alebo diskusie.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: humanlibrary.org  |  Foto: IG/humanlibraryorganization, FB/Human Library Organization