Na schválenie vládou je momentálne pripravená v poradí tretia aktualizácia Covid automatu. Tá by mala byť prispôsobená delta variantu koronavírusu na mieru a mala by počítať s vyššou a rýchlejšou infekčnosťou medzi občanmi.

Nový automat by mal určovať obmedzenia a podmienky v okresoch podľa ich epidemiologickej situácie. Občanov a ich možnosti bude rozlišovať podľa zaočkovanosti. Nezaočkovaní ľudia by tak mohli dostať v niektorých podnikoch aj stopku. Majitelia reštaurácií budú mať na výber z týchto troch možností:

  • budú púšťať iba plne zaočkovaných
  • budú púšťať zaočkovaných, testovaných a tých, čo ochorenie prekonali
  • budú púšťať bez Covid Pasu

Ak si majiteľ vyberie prvú možnosť, prevádzka môže byť otvorená až do zaradenia Slovenska do čiernej farby. Pokiaľ si však prevádzka vyberie možnosť nezohľadňovať Covid Pas, v servise nastanú prísne obmedzenia, či už počtu hostí alebo odstupov medzi nimi.

Automat by mal zmeniť aj prevedenie okresov a z pôvodných 7 farieb zostane iba päť: zelená, oranžová, červená, bordová a čierna. Farba bude okrem toho ovplyvnená aj počtom zaočkovaného obyvateľstva v jednotlivých okresoch. Tie z nich, ktoré budú evidovať viac ako 65 % zaočkovaného obyvateľstva, sa môžu presunúť o stupeň nižšie. 75 % zaočkovaných ľudí nad 50 rokov značí poľavenie z opatrení až o dva stupne nižšie.

Aktuálne do tejto podmienky 65 % zaočkovanosti okresu spadá Bratislava, ktorá by sa teda už nikdy nemala vyšplhať do čiernej farby. Okresy s najvyššími percentami zaočkovanosti sú: Bratislava, Dunajská Streda, Senec, Pezinok, Trnava, Šaľa, Galanta, Žiina, Komárno, Trenčín, Prešov, Dolný Kubín, Sabinov, Skalica, Myjava, Piešťany, Banská Bystrica a Námestovo.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: tvnoviny.sk | Foto: pixabay.com, MZSR