NOVÝ KORONAVÍRUS z Anglicka je už aj na Slovensku! Identifikovali ho v..

Dátum:

Strašiak z Veľkej Británie, a teda nový typ koronavírusu, bol identifikovaný už aj na území Slovenskej republiky. V pondelok to potvrdil minister zdravotníctva Marek Krajčí, ktorý priblížil aj šokujúce špecifikácie nového vírusu B.1.1.7. 

Nový vírus má podľa Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu ochorení o 70 % vyššiu schopnosť šírenia sa a vyššie reprodukčné číslo Rt o približne 0,4 ako pôvodný vírus. Jeho šírenie je častejšie u ľudí do 60 rokov a medzi deťmi sa má rozširovať intenzívne. Príznaky ochorenia a smrteľnosť nového typu koronavírusu sú v porovnaní s pôvodným Covid-19 nezmenené.

Marek Krajčí potvrdil prítomnosť nového vírusu na území Slovenskej republiky v Michalovciach. Intervenčné tímy ministerstva zdravotníctva spolu so Zdravými regiónmi poskytli biomedicínskemu centru SAV vzorky na sekvenovanie vírusu SARS-CoV-2 na nový variant koronavírusu B 1.1.7. „Už v prvých vzorkách z okresu Michalovce sa podarilo tímu Borisa Klempu (Kristína Boršová, Viktória Čabanová) v spolupráci s Prírodovedeckou fakultou (Jozef Nosek) a Fakultou matematiky, fyziky a informatiky UK (Broňa Brejová a Tomáš Vinař) identifikovať tzv. anglický kmeň,“ informuje Krajčí na sociálnej sieti.

Ministerstvo zdravotníctva informovalo 21. decembra, že vzhľadom na prítomnosť novej infekčnejšej mutácie sa od polnci rovnakého dňa zaviedla pre ľudí prichádzajúcich z Veľkej Británie povinnosť karantény. Tá môže byť ukončená až po absolvovaní RT-PCR testu s negatívnym výsledkom, no na výter sa môžete dostaviť až v 5. deň od pricestovania na územie SR.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: FB/Marek Krajčí | Foto: YT/Televízia Markíza, depositphotos.com

Zdieľať článok

Populárne články

Viac takýchto článkov
Podobné články

Slovenská športová hviezda sa vydala: Bola z nej PREKRÁSNA nevesta!

Úspešná hviezda domácej športovej scény prežila uplynulý víkend jeden...

Slovenská speváčka ŠOKUJE: Túto nechutnosť šíria o Emme Čaputovej!

Emma Čaputová, dcéra slovenskej prezidentky, sa v minulosti opakovane...

Ďalší ŠOK: NAKA obvinila známeho poslanca!

V politickom prostredí je opäť rušno. Národná kriminálna agentúra...

Odkiaľ zoberie Slovensko plyn? SPP podpísal NOVÚ zmluvu s…!

Slovenská vláda spoločne s ďalšími krajinami Európskej únie zvažuje,...