Ján Mikas a Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky na sociálnej sieti informoval obyvateľov o novom variante koronavírusu Omicron. Ako uviedol hlavný hygienik, máme nové potvrdené prípady, hoci v skutočnosti je už nakazených ďaleko viac ľudí.

Nový variant Omicron znepokojil zahraničných vedcov kvôli zvýšenému počtu mutácií, účinnosti aktuálnych vakcín, ako aj svojej zvýšenej infekčnosti. Aj na Slovensku boli pred pár dňami potvrdené prvé prípady nákazy. Teraz však Úrad verejného zdravotníctva odhalil ďalších infikovaných.

Laboratóriá Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR sekvenovaním potvrdili výskyt ďalších štyroch prípadov variantu omikron na území Slovenskej republiky. Osoby boli zaočkované dvoma dávkami vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Na Slovensku tak máme aktuálne laboratórne potvrdených celkovo jedenásť prípadov variantu omikron,“ uviedli na sociálnej sieti.

Varujú však, že reálny počet nakazených je vyšší: „Vzhľadom na vlastnosti variantu a zaznamenaný výskyt u osôb bez cestovateľskej anamnézy možno očakávať, že reálny výskyt omikronu v tunajšej populácii je vyšší, než naznačujú priebežné výsledky sekvenácie pozitívnych vzoriek.“

Podľa úradu na Slovensku stále dominuje Delta, ktorá bola v decembri potvrdená u 98,6 % laboratórne vyšetrovaných pozitívnych vzoriek. Naďalej dôrazne odporúčajú očkovanie obyvateľov, ako aj dodržiavanie hygienických opatrení ako vetranie, nosenie respirátorov a dodržiavanie odstupu.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj │ Foto:  FB/Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, YT/HNtelevízia