Jeho cena i účinky sú zarážajúce. Ak náhodou uvidíte, že ho majú vaše (i dospievajúce) deti, rozhodne sa im minimálne pokúste zakázať ho konzumovať. O akom novom postrachu je reč a čo o ňom vieme?

Ako asi viete, energetické nápoje rozhodne nemajú blahodárne účinky na ľudský organizmus. Obsahujú sladidlá a kofeín vo veľkých množstvách. Pre dospelého pre občasné nakopnutie ale môžu byť relatívne dobré, no ani dospelý človek by to s nimi nemal preháňať.

Do rúk detí nepatria už vôbec. Avšak v obchodoch si mladiství či už z “frajeriny”, lebo je cool, alebo proste preto, že im chutia, tieto nápoje kupujú. Red Bull, Monster či trebárs lacná alternatíva v podobe Crazy Wolf sú nám dobre známe, hoci nie každý ich pije.

Najnovším strašiakom je ale energetický nápoj Prime. Jeho cena je ešte mnohonásobne vyššia, teda nie je kamarátom vašom peňaženky. No hlavne jeho zloženie je alarmujúce.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený PRIME (@drinkprime)

Keď začiatkom roka 2022 YouTuberi a influenceri Logan Paul a KSI spustili predaj tohoto nápoja, začalo sa doslova šialenstvo. Oboch tvorcov na sociálnych sieťach sledujú desiatky miliónov ľudí, predovšetkým detí a mladých, a predovšetkým práve oni zásoby vykúpili závratnou rýchlosťou. Prime energetické nápoje sa dostali už aj do Česka a na Slovensko. K dispozícii sú online a aj v niektorých kamenných predajniach.

Podľa dostupných informácií majú v sebe dvojnásobok kofeínu oproti rovnako veľkým baleniam vyššie spomínaných značiek, veď 355-mililitrový Prime má v sebe 200 miligramov kofeínu. Pre porovnanie – ide o podobné množstvo, aké nájdeme v štyroch šálkach espressa či šiestich plechovkách Coca-Coly.

A účinky? Dospelého to má nakopnúť alebo udržať v pozore napríklad v práci alebo za volantom, hoci vždy je lepší odpočinok. Avšak vieme, aká je realita. Čo sa týka detí a mladistvých v pubertálnom veku, môže mať opakované popíjanie Prime (no i iných energy drinkov) za následok problémy so srdcom, tlakom, nespavosťou i stratou koncentrácie.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený PRIME (@drinkprime)

Zdroj: TVNoviny | Foto: Pixabay