Vakcína Sputnik V vyvolala na Slovensku veľké vášne ihneď po svojom príchode. Keďže ešte stále nebola schválená Európskou liekovou agentúrou, vo vláde nastali konflikty a Rusko nám ponúklo odvoz látky pre iné krajiny. Dokonca už prebehla aj skúška vakcíny na zvieratách s veľmi dobrými výsledkami

Odhalil sa však nový problém, na ktorý upozornil DenníkN. 200-tisíc dávok Sputniku V, ktoré sa v našej krajine nachádzajú, sú totiž odlišné od tých, ktoré používajú ostatné krajiny. Štátny ústav na kontrolu liečiv taktiež zatiaľ nemôže rozhodnúť o jeho bezpečnom použití, keďže nemá dostatok informácií a nebola mu dodaná kompletná dokumentácia k výrobe.

Hoci sa doteraz niektorí odborníci ruskej vakcíny zastávali so slovami, že podľa odborného časopisu the Lancet sú bezpečné a účinné, ukázalo sa, že vakcína Sputnik použitá na štúdiu nie je totožná s tou privezenou na Slovensko. Vakcína je v súčasnosti používaná z krajín Európskej únie len v Maďarsku.

Marek Krajčí pritom podpísal schválenie použitia Sputniku, a tak je otázne, či sa rozhodneme naozaj očkovať aj pred definitívnym rozhodnutím liekovej agentúry. Ministerstvo zdravotníctva má tiež záujem získať dokumentáciu, ktorá aktuálne k vakcíne chýba. Zároveň žiada o odstránenie niektorých nedostatkov vo výrobnom procese.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: dennikn.sk │ Foto: YZ/TelKE