V Južnej Afrike bol len pred pár dňami potvrdený nový variant pandemického ochorenia Covid-19, ktorý má obsahovať doposiaľ najviac mutácii. Nový typ nákazy sa dostal už aj do Európy, pričom zaznamenaný bol údajne už aj v Českej republike!

Portál tn.nova.cz priniesol informáciu, že obyvateľke z Liberca, ktorá sa mala vrátiť z dovolenky v Namíbii, bolo dvoma testami potvrdené pandemické ochorenie v novej mutácii. Medzipristátie mala mať v Juhoafrickej republike a Dubaji. Aktuálne je v jednom zo sekvenujúcich laboratórii preverovaná tretia vzorka, ktorá by mala potvrdiť alebo vyvrátiť výskyt omikrónu na území Česka.

Ako uviedla hovorkyňa Štátneho zdravotného ústavu (SZÚ) Štěpánka Čechová, predmetná krajská hygienická stanica už nastavila adekvátne protiepidemické opatrenia. Národné referenčné laboratórium vydalo presné pokyny k preverovaniu vzoriek, predovšetkým pri tých občanoch, ktorí sa vrátili z cudziny.

Ako dodala hovorkyňa, vlastnosti omikrónu doposiaľ nie sú presne známe, avšak má byť nákazlivejší. Češka však nemá byť prvou Európankou s predmetným variantom Covidu, v piatok bol totiž potvrdený Belgičanke, ktorá sa vrátila z Egypta a prestupovala v Turecku.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: tn.nova.cz