V marci tohto roka šokoval Slovákov incident z levickej nemocnice. Práve tu na chodbe chirurgického oddelenia nechal personál ležať nevládnu ženu po operácii. Eva († 64), ktorá bojovala s vážnymi diagnózami, napokon svoj boj o život prehrala. Rodina nebohej následne podala podnet na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

V polovici marca otriasla slovenskou verejnosťou kauza z Levíc, kde personál nemocnice nechal ležať pacientku na chodbe chirurgického oddelenia. Žena v tom čase trpela vnútrobrušným zápalom orgánov, rakovinou lymfatických uzlín, cirhózou pečene a zlyhávaním obličiek. Posteľ pani Evy, ktorá bola čerstvo po operácii, bola umiestnená oproti vchodovým dverám, pričom súkromie jej mala zabezpečovať bočná plenta.

Ako sa po medializácii predmetného vyjadril k prípadu vlastník nemocnice, skupina AGEL, personál mal zvoliť núdzové a ojedinelé riešenie. Pristúpiť k nemu mali z dôvodu, že krátkodobo nebolo k dispozícii voľné lôžko. Potom, čo sa pacientke priťažilo a na následky zdravotného stavu zomrela, rodina zosnulej podala podnet na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostilivosťou. Vzhľadom na skutočnosť, že v zmysle zákona nebol kompletný, úrad rozhodol o výkone dohľadu z vlastnej iniciatívy.

„Na základe vykonaného dohľadu úrad skonštatoval, že pacientka počas celej hospitalizácie (interné oddelenie, chirurgické oddelenie a oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny) dostávala adekvátnu liečbu a zdravotná starostlivosť jej bola poskytnutá správne,“ uviedla hovorkyňa úradu Radoslava Muchová. Predmetné stanovisko vychádza aj z odborného stanoviska troch konzultantov v medicínskych odboroch vnútorné lekárstvo, chirurgia a anestéziológia a intenzívna medicína.

Aj napriek skutočnosti, že v prípade nedošlo k zanedbaniu zdravotnej starostlivosti, úrad považuje umiestnenie pacientky za zlyhanie etiky, ale najmä organizácie príslušného oddelenia. “Prešetrenie týchto postupov je v kompetencii manažmentu nemocnice ako aj orgánu, ktorý vydal povolenie- teda Nitrianskeho samosprávneho kraja, ktorý sa podľa medializovaných informácií týmito skutočnosťami zaoberal a vyvodil dôsledky,” dodala Radoslava Muchová.

Levická nemocnica v dôsledku predmetného rozviazala pracovný pomer s primárom chirurgického oddelenia. Úrad taktiež podal podnet aj na regionálny úrad verejného zdravotníctva vo veci možného porušenia hygienických predpisov.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: ÚDZS | Foto: Facebook