Aj keď nebolo na Slovensku domáce násilie ani v minulosti žiadnou neznámou, v období koronavírusovej pandémie, kedy boli mnohé rodiny „uväznené“ vo svojich príbytkoch, počet jeho obetí závratne vzrástol. Polícia preto spustila novú mobilnú aplikáciu, ktorou chce pomôcť všetkým týraným osobám.

Polícia Slovenskej republiky spustila od 21. mája 2020 novú bezplatnú aplikáciu „Pomáham chrániť“, ktorá je dostupná pre užívateľov mobilných telefónov s operačnými systémom Android alebo iOS bezplatne. V prvej fáze bude dostupná iba v rámci územia Trenčianskeho samosprávneho kraja z dôvodu, aby kompetentní mohli zapracovať prípadné podnety na zlepšenie, prípadne rozšíriť funkcionalitu pred celoplošným spustením.

„Do budúcnosti si predstavujem mobilnú aplikáciu, ktorá bude občanom ponúkať spojenie s operačným strediskom cez jedno tlačidlo pre viac kritických životných situácií, a taktiež bude poskytovať doplnkový servis v podobe informácií o najbližšom policajnom oddelení, o jeho agende, o nezvestných a hľadaných osobách, o dopravnej situácii a raď ďalších funkcií,“ povedal prezident Policajného zboru generál Milan Lučanský.

V prvej fáze bude mať možnosť užívateľ privolať si pomoc iba v prípade domáceho násilia. Keďže ide o úplne prvú verziu aplikácie, ktorá má ambíciu stať sa unikátnou službou pre verejnosť bez podobnej konkurencie v Európe, Policajný zbor privíta názory a podnety laickej aj odbornej verejnosti prostredníctvom súkromných správ zaslaných stránke „Polícia Slovenskej republiky“ na Facebooku.

„Keďže domáce násilie sa odohráva za stenami bytov, chcela by som vyzvať všetky potenciálne obete, aby pri registrácii v aplikácii uviedli svoje konkrétne a pravdivé údaje. Uľahčia tým prácu vyslanej hliadke pri ich lokalizácii,“ dodala prvá viceprezidentka Policajného zboru generálka Jana Maškarová. V prípade domáceho násilia bude môcť obeť špecifikovať, či sa v byte alebo dome nachádza zbraň a na záver bude mať možnosť dopísania krátkej textovej informácie. Opätovne zdôrazňujeme, že užívateľova žiadosť o pomoc sa k polícii dostane už po prvom kliknutí na tlačidlo „Privolať pomoc“.

Aplikácia, ktorá je zatiaľ v skúšobnej verzii, má zeleno-čierny, a teda tmavý dizajn, ako prípadnou bielym žiarením nepriťahovala pozornosť ostatných osôb. Vo svojom menu ponúka skúšobný režim, ktorá ak si aktivujete, môže stláčať ľubovoľné tlačidlá a informácia nebude zaslaná polícii. Policajný zbor odporúča občanom, aby si aplikáciu vyskúšali. Vyhnú sa tak stresu z neznámeho prostredia, keď aplikáciu budú musieť použiť na ostro po prvýkrát.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: Polícia