Vedci prišli s mimoriadne znepokojivou správou. Z Južnej Afriky sa rozširuje nový variant koronavírusu, ktorý označili ako „hrozný“. Má totiž zatiaľ najviac mutácií, ktoré môžu výrazne znížiť účinok doposiaľ dostupných vakcín. Oficiálne je potvrdených 77 prípadov.   

Z Južnej Afriky sa šíri nový variant koronavírusu s názvom B.1.1.529. Podľa BBC ide o znepokojivý fakt, pretože obsahuje v porovnaní s jeho predchodcami doposiaľ najväčšie množstvo mutácií. Vedci hovoria o zatiaľ najhoršom variante, s akým sa stretli.

Profesor Tulio de Oliveira z Centre for Epidemic Response and Innovation v Južnej Afrike uviedol, že nový variant je veľmi odlišný od svojich predchodcov. Vo svojom genóme má celkovo 50 mutácií a 30 mutácií na spike proteíne, ktorý je cieľom väčšiny dostupných vakcín.

Vedci sa teraz obávajú, či budú vakcíny dostatočne efektívne aj proti tomuto variantu. Doposiaľ bolo potvrdených 77 pozitívnych prípadov v Južnej Afrike, 4 prípady v Botswane a jeden prípad v Hong Kongu (s cestovateľskou anamnézou v Afrike). Existuje však predpoklad, že vírus sa už vyskytuje aj inde. Situácia s koronavírusom sa na Slovensku pritom stále nezlepšuje.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: bbc.com │ Foto: YT/ABC News (Australia)