Druhý sviatok vianočný je tradične zasvätený prvému kresťanskému mučeníkovi Štefanovi. Aj v tento deň panovali v slovenských domácnostiach tradície a zvyky, ktoré boli súčasťou vianočných sviatkov. V niektorých dedinkách sú stále obľúbené a ľudia sa na ne dokonca tešia.

26. december je spätý s mnohými tradíciami, ktoré sprevádzali výnimočný deň venovaný svätému Štefanovi. Niektoré z nich sa stále realizujú, pričom sme sa rozhodli odhaliť vám tie najobľúbenejšie. Kým prvý sviatok vianočný patril rodine, na druhý sviatok boli ľudia omnoho veselší a navzájom sa navštevovali.

Pri návštevách však musel prvý do dverí vstupiť muž, ak by vošla ako prvá žena, podľa povery by do domácnosti priniesla stratu a utrpenie. Ľudová tradícia taktiež hovorí, že sa máme v tento deň vykúpať v studenej vode, čo má pozitívne účinky pre zdravie. Starí ľudia si aspoň ruky umyli v potoku, keďže verili, že sa im prinavráti zdravie.

Nemôžeme zabudnúť ani na večerné zvyky, ktoré sú vyhradené zábavám. Mládenci chodili po dedine vinšovať a vytancovať dievčatá, vďaka čomu dostali klobásku, alkohol či peniaze. Nikto si však nenechal nič pre seba, keďže sa všetko zjedlo na spoločnej tancovačke, ktorá obvykle trvala až do rána.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: pnky.sk, napisali.sk  |  Foto: FB/Rádio Slovensko, TV FENIX