V noci zo štvrtka na piatok zasiahlo grécky ostrov Kos zemetrasenie s magnitúdou 6,7. Bilancia je hrozivá, dvaja mŕtvi a 120 zranených. Úrady neodporúčajú, aby ľudia vychádzali na pláž. Otrasy bolo cítiť aj na pobreží Turecka a na neďalekých gréckych ostrovoch.

Grécko je obľúbenou dovolenkou destináciou Slovákov. Našťastie medzi obeťami nočného zemetrasenia sa žiadny slovenský občan nenachádzal. Dve osoby, ktorých zranenia boli nezlučiteľné so životom, pochádzali zo Švédska a Turecka. Išlo o mužov, ktorí zahynuli po tom, ako sa na nich zrútila stena v bare.

Úrady varovali aby ľudia nenavštevovali pláže, spomínajúc malú vlnu cunami, ani aby sa nezdržiavali v poškodených domoch. Pátracie práce po možných obetiach v sutinách budov stále pokračujú. Z oblasti hlásili viac ako 20 dotrasov, to spôsobilo, že ľudia v panike vybiehali na ulicu.

Najväčšie hmotné škody utrpelo hlavné mesto, zvyšok ostrova je zrejme v poriadku. Okrem budov bol poškodený aj prístav na ostrove. Európska únia podala Grécku pomocnú ruku v podobe núdzového vybavenia, personálu a satelitných snímok, ktoré sú dôležité pri odstraňovaní následkov zemetrasenia.

Zdroj: www.itv.com | Foto: twitter.com