Obrovská strata pre New York! Hrdina Ray Pfeifer, ktorý mesiace hľadal v troskách Svetového obchodného centra obete útoku, podľahol smrteľnej chorobe. Ako informovali lekári, jeho choroba mala súvis práve s dlhou prítomnosťou na mieste plnom prachu. 

Rayovi Pfeiferovi diagnostikovali lekári rakovinu pred ôsmimi rokmi a súvis mala podľa ich slov práve s prácou pri WTC. Medzi troskami a v prachu zrúteného Svetového obchodného centra (WTC) sa zdržiaval denne a prespával v nákladnom aute. Následne sa dlhých osem mesiacov prehrabával medzi troskami, kde hľadal svojich priateľov.

Jeho zásahy sa netýkali iba tohto miesta, v núdzi pomáhal ľuďom aj počas iných útokov. Pfeifer bol tým, ktorý zreteľne napomáhal pri prijatí zákona – Zadroga Bill. Ten nazvali po policajtovi – Jamesovi Zadrogovi, keď zahynul na respiračné ochorenie. Zákon, schválený Kongresom v roku 2015, zaisťoval a kompenzoval zdravotnú starostlivosť ľuďom, ktorí pri WTC trpeli zdravotnými následkami. Program zdravotnej starostlivosti je platný až do roku 2090 a v čase schvaľovania sa týkal viac ako 33-tisíc ľudí v krajine.

Ako hasič bol nositeľom viacerých vyznamenaní. Za svoj boj za Zadroga Bill dostal minulý rok od starostu New Yorku Billa de Blasia vyznamenanie Zlatého kľúča. Pfeifer podľahol po dlhom boji chorobe posledný májový víkend, kedy sa v poslednom štádiu rozšírila rakovina do mozgu, uzlín a pľúc.

Ako píšu aktuality.sk: „Smrťou Raya Pfeifera prišiel New York o hrdinu a inšpiráciu. Moje modlitby sú s jeho rodinou a celým hasičským zborom,“ uviedol starosta de Blasio.

Zdroj: aktuality.sk | Video: YouTube | Ilustračná foto: pixabay.com