Vo veku úctyhodných 83 rokov dohorela sviečka života významného a obľúbeného slovenského herca, ktorý svoj život zasvätil divadelným doskám. Počas svojho hereckého pôsobenia zanechal nezmazateľnú stopu v slovenskom divadelníctve, filme, televízii a dabingu. Česť jeho pamiatke! 

Teodor Piovarči sa narodil 2. septembra 1934 v liptovskej obci Hybe. Začínal v ochotníckom divadle a herectvo mu natoľko učarovalo, že sa stalo jeho celoživotným poslaním a vášňou.

V rou 1956 sa stal členom Dedinského divadla, no už o štyri roky neskôr pôsobil v Krajovom divadle Trnava a neskôr prešiel do Nitry. V roku 1971 sa stal členom Poetickej scény a od roku 1976 sa na ďalších 18 rokov upísal Divadlu Nová scéna, kde účinkoval až do roku 1994.

Neabsolvoval žiadnu profesionálnu hereckú školu, no jeho vynikajúce výkony boli natoľko realistické, že nielen hrával po boku veľkých hereckých mien, ale on sám bol veľkou hviezdou. Počas svojej kariéry stvárnil nespočetné množstvo postáv a vyslúžil si veľké uznanie.

Karol Čálik, ktorý je umeleckým riaditeľom Divadla nová scéna, označil Piovarčiho za absolútneho profesionála v príprave a v prístupe k postave. “S veľkou pokorou pristupoval k práci aj ľuďom. Jeho krásny zvučný hlas mi bude znieť aj po jeho odchode,” dodal.

Teodor Piovarči si zahral aj vo filmoch ako Tisícročná včela, Herodes a Herodias, V zajatí lásky, či Havrania cesta. Venoval sa tiež aj dabingu.

Správu o jeho smrti potvrdilo divadlo Nová Scéna, keď na svoj facebookovský profil zavesila smútočné oznámenie: “S hlbokým zármutkom sme dnes prijali správu, že nás dňa 12. apríla 2018 navždy opustil náš dlhoročný kolega, skvelý herec a výnimočný človek Teodor Piovarči. Odchádza tak ďalší z bardov nášho divadla, ktorému zasvätil 18 rokov. Teodor Piovarči zanechal nezmazateľnú stopu v slovenskom divadelníctve, filme, televízii a dabingu. Vyjadrujeme úprimnú sústrasť rodine, blízkym a priateľom. Česť jeho pamiatke.”

Herec Teodor Piovarči skonal vo štvrtok ráno ( 12.4. 2018) v Ružinovskej nemocnici v Bratislave. Iba deň po jeho hospitalizácií.

Nech odpočíva v pokoji!

Zdroj: nova-scena.sk, Facebook | Foto: Facebook, depositphotos.com