Ilustračná foto

Do Európy mieri obrovské množstvo saharského prachu. Podľa informácií meteorológov ho bude dosť aj na našom území. Pozrite sa, v ktorý deň ho bude u nás najviac a čo je dôvodom tohto diania.

Portál imeteo.sk informoval, že prach z africkej Sahary už prenikol nad Slovensko. Pozorovať ho môžete na základe vzhľadu oblačnosti, ktorá je vločkovitej štruktúry. Najviac by ho malo byť u nás práve v pondelok 16. apríla.

“Dôvodom tohto vzhľadu je práve prach zo Sahary, ktorý vytvára pre oblačnosť typu cirrus kondenzačné jadrá a tvorba oblačnosti tak prebieha jednoduchšie a rýchlejšie. Rozpoloženie tlakových útvarov zapríčiňuje aj naďalej prúdenie teplého a vlhkého vzduchu zo Stredomoria do oblasti strednej Európy. Hlboká tlaková níž, ktorá sa bude počas dnešného a zajtrajšieho dňa z oblasti Francúzska nad Taliansko,” informuje imeteo.sk.

Do strednej Európy sa dostane toto veľké množstvo saharského prachu po prednej strane spomínanej tlakovej níže. Tento prach sa dostane ďaleko na sever a zasiahne i naše územie.

“Najviac prachu zo Sahary sa na našom území bude nachádzať v pondelok, kedy však očakávame na našom území početné zrážky v podobe dažďa a búrok. Prach sa tak dostane aj na povrch a takmer s určitosťou ho nájdeme na autách či na parapetných doskách. S umývaním tak odporúčame počkať až do budúceho týždňa,” dodalo imeteo.sk.

Zdroj: imeteo.sk | Ilustračné foto: pixabay.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.