Dodávatelia elektriny majú pre Slovákov veľmi nepríjemné správy, po ktorých zaplačú najmä ich peňaženky. Nabudúci rok sa totiž musíme pripraviť na obrovské zdražovanie elektriny, pričom ceny môžu porásť aj o 20%.

Dodávatelia elektriny priniesli pred pár hodinami nepríjemné novinky na nasledujúci rok. Slovenské domácnosti sa totiž musia pripraviť na poriadne zdražovanie, ktoré pocítia už v roku 2020. Ceny za elektrinu by pritom mohli porásť aj o 20%. Nedávno bolo pritom ohlásené zdražovanie na čerpacích staniciach a rovnako prišli so zvyšovaním poplatkov aj slovenské banky. 

Na hrozbu upozornil Martin Šemrič, manažér spoločnosti Magna Energia, keď uviedol, že cena jednej megawatthodiny pravdepodobne stúpne o 10 eur: “V porovnaní s dneškom by tak elektrina medziročne zdražela o asi 20 %,” prezradil podľa informácii Etrend. Pôvodcom zdražovania je pritom platný regulačný vzorec, ktorý sa odvíja od cien elektriny na komoditnej burze v Prahe, pričom rozhodujúci je vývoj od januára do júna predošlého roka.

Do koncovej ceny pre odberateľa elektriny vstupuje aj niekoľko ďalších položiek. Silová elektrina tvorí tretinu ceny, ostatok ovplyvňujú distribučné poplatky ako aj tarifa za prevádzku systému (napr. dotácie hnedouhoľných daní). Šemrič však upozornil, že regulačný úrad má nad výslednou cenou elektriny moc: “Ak regulačný úrad dokáže tieto položky skresať, môže byť zdraženie miernejšie. Ak sa mu to nepodarí, domácnosti by mali počítať s tým, že elektrina ich bude po započítaní všetkých poplatkov stáť o približne 7 % viac než v tomto roku,” zneje nelichotivá prognóza.

Zdroj: etrend.sk │ Foto: Pexels