Sú to viac ako dva týždne, čo je k dispozícií COVID pass, ktorý môže výrazne zjednodušiť prekračovanie hraníc v rámci krajín EÚ. Systém však nefunguje správne a rodiny zosnulých osôb, ktoré podľahli koronavírusu, tak zostali v nepríjemnom šoku.

Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) posiela Slovákom na telefónne číslo alebo na e-mail číslo COVID passu. Uvedený kód je potrebný na vyžiadanie digitálneho preukazu v rámci Európskej únie o vakcinácií, vykonaní PCR testu či prekonaní ochorenia.

Na chybné nastavenie systému upozornilo občianske združenie s názvom Skutočné obete. To združuje pozostalých, ktorí počas pandémie stratili svojich príbuzných a priateľov. „Považujeme za absurdné, že inštitúcia, ktorá denne zverejňuje počty zosnulých na nový koronavírus, posiela traumatizovaným rodinám osobné COVID-19-passy mŕtvych s výzvou na ich uchovanie, a to aj mesiace po ich tragickej smrti. Na rozdiel od živých, ktorých vidíme v médiách a ktorí sa boria s problémami, aby im digitálny COVID preukaz EÚ fungoval, naši najbližší potvrdenie o prekonaní ochorenia, teste či vakcinácii skutočne nepotrebujú, je to cynické,“ uviedla členka združenia Lenka Straková na tlačovej konferencií.

PR špecialistka NCZI Diana Dúhová uviedla, že po upozornení o zasielaní správ a e-mailov aj zosnulým bude urobené opatrenie, aby sa táto chyba neopakovala. Údaje by sa po novom mali stotožňovať s registrom fyzických osôb. Databáza mala doteraz pracovať iba s údajmi, ktoré boli poskytnuté občanmi.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: FB/Skutočné obete  |  Foto: FB/Skutočné obete, Pixabay