21. februára 2018 bol vo svojom dome vo Veľkej Mači chladnokrvne zavraždený novinár Ján Kuciak († 27) a jeho snúbenica Martina Kušnírová († 27). Aj keď vrah pred spravodlivosťou unikal dlhé týždne, do väzby boli napokon umiestnené štyri osoby. Vo veci úmyselného zabitia mladého páru však nastal výrazný posun a polícia obvinila z objednávky vraždy podnikateľa Mariána Kočnera.

„V prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej nastal zásadný posun. Vyšetrovateľ protizločineckej jednotky obvinil objednávateľa vraždy,“ uviedla polícia Slovenskej republiky na oficiálnej facebookovej stránke. O skutočnosti, že vraždu novinára a jeho snúbenice si mal objednať kontroverzný podnikateľ Marian Kočner, mal ešte v októbri minulého roka vypovedať jeden zo štyroch obvinených z vraždy, Zoltán Andruskó.

O 13.00 sa začala tlačová konferencia, ktorú vedú dozorujúci prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry, pričom vyšetrovací spis ohľadom vraždy má viac ako 15 000 strán. Prokurátor po pár minútach potvrdil, že vyšetrovateľ NAKA obvinil 8. marca z objednávky vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej podnikateľa Mariana Kočnera. „Osobitne zdôrazňujem, že uznesenie o obvinení bolo vznesené na základe objektívnych dôkazov a nie na základe informácií médií či verejného tlaku,“ uviedol prokurátor.

Ako tiež uviedol, vyšetrovateľ vzniesol obvinenie až v momente, kedy boli na základe adekvátnych dôkazov všetci presvedčení, že objednávateľom vraždy je s najväčšou pravdepodobnosťou práve on. „Urobíme všetko pre to, aby táto trestná vec bola čo najskôr ukončená. Rozsah úkonov, ktorý nás a vyšetrovateľov čaká, je značný. Aktuálne nevieme povedať, či to bude začiatkom leta alebo neskôr,“ odpovedal prokurátor ohľadom otázky obžaloby.

Zdroj: Facebook