V dnešnej dobe prichádzajú zlodeji neustále s novými spôsobmi ako oklamať ľudí. A tak nie je prekvapením, že sa začal rozmáhať inovatívny typ podvodu. Pôsobí skutočne nevinne, no môže vás obrať o vaše úspory. Buďte preto opatrní!

O telefónnych číslach zo zahraničia, ktoré opakovane atakovali Slovákov, sme vás informovali už v minulosti, no zlodeji išli ešte o krok ďalej. Mobilný operátor 4ka zachytil v priebehu pondelka (11.11.) pokus o podvodné volania zo zahraničia.

Špekulanti však prišli s omnoho premyslenejším plánom, pričom útočia na city klientov. Po zodvihnutí hovoru sa ozve príjemný ženský hlas, ktorý hovorí českým jazykom. ,,Ahoj. Toto je volanie od rodiny a priateľov, prosím, pozorne počúvajte. Rodina alebo priateľ požiadali o tento hovor. Táto služba je zdarma na použitie. Budeme vás teraz prepojovať, prosím, neskladajte tento hovor. Ďakujem,“ znie v telefóne.

Hovor sa následne naschvál predlžuje alebo sa preruší, pričom má vyvolať pocit, že má člen rodiny problémy. Slovák tak väčšinou zavolá späť, pričom jedna minúta stojí približne štyri eurá. Dôverčivý zákazník tak mohol pokojne prísť o desiatky, ba až stovky eur.

Po odhalení podvodných telefonátov operátor okamžite zareagoval a zablokoval hovory z Gabonu, Guyany, Zimbabwe, Nauru, Cookových ostrovov a niektorých regiónov Bosny a Hercegoviny. „Hneď ako sme zaregistrovali tento útok, keď v pondelok 11. 11. večer automaty obvolávali tisíce našich zákazníkov, sme okamžite zablokovali hovory z krajín, odkiaľ útok prichádzal. Ide o bezprecedentne najmasívnejší útok v histórii operátora,“ uviedol technický riaditeľ 4ky Patrik Kollaroci pre ekonomika.sme.sk. Podvodné telefonáty sa však stále môžu objaviť z iných zahraničných miest, preto je dôležité byť obozretný!

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: ekonomika.sme.sk  |  Foto: Facebook/4ka, depositphotos.com