Pandemické ochorenie COVID-19 uväznilo tisícky Slovákov vo svojich príbytkoch. Aj keď je vonku konečne krásne počasie, zabaviť sa musíte predovšetkým v bytoch, domoch či na dvore. Nemyslíte, že práve teraz je vhodný čas na vyhodenie vecí v záujme svojho zdravia?

Plastové nádoby na jedlo

Plastové nádoby sa určite nachádzajú v každej domácnosti. I napriek tomu, že stratíte veko či misku, aj tak si časť setu v mnohých prípadoch ponecháte. ,,Možno sa ešte zíde,“ poviete si. Avšak nie, už ich skutočne nebudete potrebovať. Taktiež je dôležité skontrolovať označenie na nádobách.

V prípade, ak je na nich uvedené číslo „7“ alebo ,,PC“, čo je skratka pre polykarbonáty, okamžite ich vyhoďte. Takto označené nádoby totiž obsahujú nebezpečné BPA, čiže bisfenol A látky, ktoré majú veľmi nepriaznivý vplyv na zdravie človeka.

Plastové dosky na krájanie

Pri používaní plastových dosiek pri krájaní potravín sa veľmi rýchlo spravia na povrchu ryhy od noža. Práve do nich sa môžu expresne dostať baktérie, pričom sa začnú množiť. Z tohto dôvodu sa odporúčajú drevené dosky, ktoré obsahujú antimikrobiálne živice. Aj keď sú na doske zárezy a dostanú sa do nich baktérie, neprežijú tam.

Oblečenie, ktoré nenosíte

Pozrite sa do svojej skrine a opýtajte sa sami seba, koľko vecí skutočne nosíte. Tretinu alebo polovičku? Je čas na vyhodenie starého oblečenia alebo módnych kúskov, do ktorých sa raz ,,určite“ dostanete. Spomínané šatstvo je totiž fantastickou skrýšou pre mole, roztoče a ďalšie drobné živočíchy. S takýmito domácimi ,,miláčikmi“ určite nikto neráta.

Staré koreniny

Tiež máte v špajzi tú červenú papriku od tety Anky, ktorú ste už dva roky nepoužili, no určite príde vhodný čas? Zrejme vás sklameme! Aj keď staré koreniny nespôsobia zdravotné problémy, dôležité látky z neho už dávno vyprchajú. Ak by ste ich použili, ten guláš, ktorého chuť tak dobre poznáte, vás zrejme zarmúti.

Opaľovací krém po expirácii

V opaľovacích krémoch sa nachádzajú chemické látky, ktoré majú človeka ochrániť pred UV žiarením. Po určitom čase sa však rozpadnú a stratia svoju účinnosť. V prípade, ak máte opaľovací krém s faktorom 30 či 50, ale je po záruke, rozhodne vás už neochráni.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: naturamed.sk  |  Foto: Pixabay