OČKOVANIE proti Covid na Slovensku prebehne v 4 vlnách: Začne sa už…!

Dátum:

Dve zahraničné farmaceutické firmy už vyvinuli účinnú vakcínu proti Covidu, ktorá sa postupne rozdistribuuje do európskych krajín vrátane Slovenska. S očkovaním začneme už čoskoro a prebehne v štyroch vlnách. 

Svet už niekoľko mesiacov bojuje s koronavírusom, pričom len nedávno prišli firmy Pfizer a BioNTech s dlhoočakávanou vakcínou, ktorá môže ľudí vrátiť do bežného života. O jej nevyhnutnosti hovorí aj profesor Krčméry a prvý Slovák už očkovanie podstúpil z troch dôvodov. U desiatok tisíc dobrovoľníkov neboli pozorované žiadne vážne vedľajšie príznaky, no u dvoch silných alergikov došlo k nebezpečným syndrómom.

Aj na Slovensku sme už prijali vakcinačnú stratégiu, pričom očkovanie prebehne v štyroch vlnách a bude zadarmo. Ako uviedla štátna tajomníčka Jana Ježíková pre TV JOJ, v prvej vlne sa zaočkujú zdravotní pracovníci, ako aj študenti zdravotníckych odborov, zamestnanci domovov sociálnych služieb či pracovníci kritickej infraštruktúry. V ďalšej fáze sa pristúpi k očkovaniu pacientov nad 65 rokov a chronicky chorých, imobilných, onkologických, dialyzovaných, autoimunitných, vážnych psychiatrických, kardiovaskulárnych pacientov či pacientov po transplantácií. Nasledovať budú komunity s vysokým rizikom šírenia ochorenia, ako bezdomovci či okrajové rómske komunity. V štvrtej vlne sa budú očkovať obyvatelia nad 18 rokov.

Ako dodala Ježíková, pred očkovaním podstúpia pacienti antigénový test a po aplikácií vakcíny u lekára počkajú v čakárni pol hodinu, aby sa vylúčili akékoľvek vážne vedľajšie účinky. Proces by sa mohol začať koncom decembra alebo v januári. Následne obdržia očkovací preukaz v tlačenej aj elektronickej forme. Podľa informácií z Európskej únie zatiaľ nebudú občania bez preukazu obmedzovaní pri prechádzaní hraníc, no debaty aj naďalej pokračujú. Môže sa podľa jej slov stať, že takéto obmedzenia vydajú letecké spoločnosti či obchodné centrá. Vláda SR ako aj odborná verejnosť uvádza, že pre účinnosť vakcinácie by sa mali nechať zaočkovať aspoň 2/3 populácie. Od soboty nás navyše čaká lockdown s obmedzeniami pohybu.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: Facebook/Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky, TV JOJ │ Foto: Unsplash

Retro
Prináša čitateľom témy, ktoré hýbu Slovenskom. Zbiera pre vás čerstvé novinky,, udalosti a zaujímavosti.

Zdieľať článok

Populárne články

Viac takýchto článkov
Podobné články

Harabina po výsluchu pustili: Jeho reakcia na zadržanie vás dostane!

Včera (16.mája) celé Slovensko šokovala správa o zadržaní bývalého sudcu...

Dcéra prezradila príčinu smrti jej slávnej mamy: Zastrelila sa!

Začiatkom mája sme vás informovali o smrti slávnej speváčky,...

Nečakaná STOPKA v televízii: Známa hviezda Markízy nepokračuje!

Známy moderátor televízie Markíza mal podľa zákulisných informácií dostať...

Hrôza na Hornom Zemplíne: Slovenka (64) havarovala, potom ju našli…!

Hrozný incident sa odohral v sobotu v oblasti Horného...