V posledných týždňoch je všetka pozornosť sústredená na pandémiu koronavírusu. Odborníci však varujú, že zatvorením hraníc sa možno ochránime pred respiračným ochorením, no vzápätí budeme musieť bojovať s ďalšou pliagou!

Epidemiológovia sa zhodujú, že okrem ochorenia COVID-19 by sme sa mali obávať aj kliešťovej encefalitídy, ktorá sa môže tento rok celoplošne rozšíriť. V dôsledku zavretých hraníc bude totiž drvivá väčšina Slovákov tráviť dovolenku na našom území. Môže sa tak objaviť viac prípadov, kedy infikovaný kliešť “napadne“ človeka.

Aktivita kliešťov začína v marci a vrcholí na prelome mája a júna. „Je paradoxné, že ľudia volajú po neexistujúcom očkovaní proti covid-19, ale na druhej strane plne nevyužívajú očkovacie látky, ktoré lekári k dispozícii majú a ktoré chránia pred ďalším vážnymi ochoreniami. Ako príklad môže slúžiť očkovanie proti kliešťovej encefalitíde alebo chrípke,“ uviedla epidemiologička z Infekčnej kliniky Fakultnej nemocnice v Ostrave Lenka Petroušová pre idnes.cz.

Výskyt nakazených kliešťov je predovšetkým pozdĺž brehov rieky Váh. V tejto oblasti je evidovaná najvyššia chorobnosť v súvislosti s kliešťovou encefalitídou. Ročne má ísť o 70 až 90 prípadov, no v najbližších mesiacoch môže byť toto číslo omnoho väčšie.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: pluska.sk, idnes.cz  |  Foto: Pixabay, depositphotos.com