Vláda chce po napätej situácií v zložkách polície nastoliť opäť poriadok a kontrolu. Rozhodla sa preto, že zriadi odbornú pracovnú skupinu, ktorá má za úlohu obnovu dôvery v právny štát. Proti tomuto návrhu sa postavila Kollárova strana Sme rodina a Matovič odkázal, že v prípade bojkotovania očisty štátu bude koalícia zvažovať svoje vyskladanie bez Kollára.

Vláda Eduarda Hegera prišla po obrovskom konflikte ÚIS a NAKA, ktorý eskaloval do obvinenia a kolúznej väzby štyroch vyšetrovateľov, ako aj do Lipšicovho vyjadrenia o sledovaní záhadným vozidlom, s novým plánom. Najnovšie chce zriadiť odbornú pracovnú skupinu, ktorá by mala za úlohu obnoviť dôveru v právny štát.

Tá by mala začať fungovať v pondelok, pozostávať z 15 až 20 ľudí a pracovať približne dva týždne. Jej existenciu však nepodporuje Boris Kollár a Sme rodina, pričom predseda parlamentu vyriekol mimoriadne tvrdé slová: „Nebudem podporovať, aby na druhej strane vznikla nová mafia, môžem ju pokojne nazvať ‚čurillovská‘, a tá bude robiť to isté, len pod nejakým krásnym heslom a transparentom, ale bude zneužívať zákon,“ vyjadril sa na tlačovej besede.

Po jeho slovách vyhlásil Igor Matovič v politickej debate na TA3, že v prípade blokovania očistného procesu na polícií bude koalícia zvažovať svoju existenciu aj bez Sme rodina. „Zločin chce silou-mocou urobiť čokoľvek preto, aby zvrátili očistný proces, aby sa to na konci nedostalo k Pellegrinimu, Ficovi a ich najbližším ľuďom… Zdá sa mi, že (Kollár) trocha zablúdil a maják mu prestal svietiť. Pevne verím a budem robiť všetko pre to, aby sa vrátil na palubu boja proti korupcii,“ odkázal Kollárovi, ktorý by sa podľa neho mal za svoje slová ospravedlniť. „Pán Čurilla je človek, ktorý 20 rokov nastavoval svoj krk, osud svojej rodiny, samého seba a pálil si prsty s najhoršou mafiou, ktorá zabíjala na objednávku kohokoľvek,“ obhajuje Matovič jedného z obvinených vyšetrovateľov.

Kollár napokon pripustil, že ak sa koalícia rozhodne pokračovať bez Sme rodina, budú to rešpektovať. O tomto probléme sa má pritom diskutovať už v pondelok. Po prípadnom odchode Sme rodina by koalícia ostala s počtom 75 hlasov a stratila tak o jeden hlas parlamentnú väčšinu. Voči vyjadreniam Kollára o „čurillovenskej mafii“ sa ohradila aj Veronika Remišová, kým SaS by podľa svojich slov podporila vládu aj po opustení Sme rodina.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj │ Foto: YT/SME, TA3