Kuriozity sú vo svete športu na dennom poriadku, neraz outsider zdolá favorita, klub nepricestuje na zápas kvôli tomu, že nemá k dispozícií autobus či strelec strieľa do iného terča. No toto je kuriozita iného druhu.

Atletika patrí medzi tie najsledovanejšie olympijské športy, priniesla veľa radosti, sklamaní či skvelých výkonov. No priniesla aj kuriozitu, po ktorej by sa mali skokanky do výšky nad sebou poriadne zamyslieť!

[sociallocker]Svetový rekord v skoku do výšky je 245 cm, ženský rekord je 209 cm. Na rôznych mítingoch skokanky pravidelne zvládajú preskočiť latku vo výške 202 či 204 cm. Na olympiáde sa im to nepodarilo, no to nie je nijaká kuriozita. Víťazkou výšky sa stala Ruth Beitia zo Španielska, ktorá zvládla preskočiť latku vo výške 197 cm. Tú ďalšiu vo výške rovné dva metre už nezvládla.

Skok do výšky však nie je len sólo disciplína, je to aj súčasť ženského atletického sedemboja. Všestranne zdatné atlétky nielen skáču do výšky, ale do sedemboja majú zahrnutý aj vrh guľou, skok do diaľky, šprint na 200 metrov, hod oštepom, beh cez prekážky a beh na 800 metrov. Sú teda všestranné, no mnohí by si mysleli, že na úrok kvality. Omyl! Výkony tých najlepších sedembojárok by často stačili aj na kvalifikovanie sa do “sólo” závodov jednotlivých disciplín.

Kuriozitou pod piatimi kruhmi v Riu sa stal však fakt, že duo sedembojárok Nafissatou Thiam (Belgicko) a Katarina Johnson-Thompson (V. Británia) prekonali latku vo výške 198 cm. Sedembojárky tak prekonali výšku, ktorou by vyhrali aj sólo závod výškarok! Neuveriteľné. Práve Belgičanka ovládla celý sedemboj, keď vyhrala celkovo až tri zo siedmych disciplín. Napríklad aj do diaľky skočila viac ako naša Velďáková.

Foto: Facebook
[/sociallocker]