Silvestrovská zábava je na Slovensku i vo svete už celé desaťročia spätá s odpaľovaním ohňostrojov a zábavnej pyrotechniky. V poslednom období sa čoraz viac poukazuje na ich škodlivosť pre zvieratá. Najnovšie zistenia vedcov ale alarmujú aj v téme ich dopadu na ľudské zdravie.

Silvestrovský ohňostroj je v slovenských dedinách i mestách neodmysliteľnou súčasťou osláv Nového roka. V poslednom období sa však verejnosť stále výraznejšie ozýva a nabáda k jeho zakázaniu či aspoň obmedzenému používaniu. Do parlamentu už mieri aj návrh zákona, ktorý by obmedzil nielen používanie pyrotechniky, ale aj jej predaj.

Českí vedci pritom nedávno upozornili na všetky riziká pre zdravie, o ktorých mnohí ľudia nemali tušenia. Hlučnosť ohňostroja, ako aj svetelné efekty vedia potrápiť i našich domácich miláčikov. Strach a paniku však prežívajú taktiež lesné zvieratá či vtáky, ktoré cítia veľké ohrozenie. Neblahý vplyv môže mať silvestrovská zábava aj na zdravie ľudí.

Petr Klusoň z Ústavu chemických procesov Akadémie vied ČR pre ČT24 uviedol, že počas ohňostroja vdychujeme do pľúc mix jedov a karcinogénnych látok s veľkým zdravotným rizikom. Tieto látky následne v tele cirkulujú, alebo sa v ňom rovno ukladajú. Odhalili pritom obrovské uvoľnené množstvá horčíka, titánu, rubídia, bária, stroncia, medi, tália, červeného fosforu, síry, zinku, zlúčenín arzénu a ďalších. Látky sa uvoľnia nielen do ovzdušia, ale prestupujú aj do vody či pôdy.

Psychologička Eva Klimová podľa portálu Aktuality dodala, že výrazný hluk má vplyv aj na naše psychické zdravie. „Nemôžeme opomenúť dopad na ľudí trpiacich rôznymi psychickými poruchami, či už hovoríme o úzkostných poruchách, panických stavoch, depresii. Náhle zvukové a svetelné podnety, i keď očakávané, spôsobujú u časti ľudí zľaknutie, zvýšenie úzkosti, strach so všetkými telesnými prejavmi,“ vymenúva. Nepríjemne pritom môžu tieto efekty vplývať aj na odídencov z Ukrajiny trpiacich posttraumatickou stresovou poruchou. Stresy z vianočného varenia ale neprežíva herečka Zuzana Šebová, ktorú Slováci zvozili za to, že sa stravuje u mamy.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: aktuality.sk, ČT24 │ Foto: Unsplash