Počas tragickej dopravnej nehody, ku ktorej došlo 2. októbra na Zochovej ulici, zomrelo päť mladých ľudí. Celé Slovensko je zdrvené z udalosti, ktorú spôsobil opitý vodič, pričom vrazil do zastávky obrovskou rýchlosťou. Mnohí mu priali minimálne doživotie. O to viac je šokujúce, že sa v cele už ani nenachádza.

Generálny sekretár Deaflympijského výboru Slovenska Dušan Dědeček vrazil do skupiny ľudí na zastávke Zochová v rýchlosti približne 130 km/hod, pričom mu namerali 1,69 promile alkoholu. Jeho absolútne nezodpovedné správanie pripravilo o život päť mladých ľudí.

Pôvodne mal páchateľovi hroziť trest vo výške 16 rokov, no vyšetrovateľ prekvalifikoval trestný čin z usmrtenia na trestný čin všeobecného ohrozenia. Obvinenému tak hrozí 25 rokov až doživotie. Pred pár hodinami napísal z predbežnej cely list, kde oľutoval svoje činy.

Vo štvrtok (6. októbra) sa postavil pred sudcu Okresného súdu Bratislava I. Drvivá väčšina našincov vrátane trúchliacich rodín bola presvedčená, že Dědeček poputuje do väzby. Funkcionár bol transportovaný na súd v pancierovom nepriestrelnom vozidle a na sebe mal taktiež nepriestrelnú vestu.

Sudca napokon rozhodol, že páchateľ bude stíhaný na slobode. Prokurátor a hovorca bratislavskej krajskej prokuratúry Juraj Chylo okamžite podal sťažnosť. ,,Súd nevzhliadol dôvod takzvanej útekovej väzby pre hrozbu vysokého trestu. Súd nevzhliadol ani dôvod takzvanej preventívnej väzby, keďže hrozba pokračovania v identickom alebo obdobnom konaní z konania obvineného a iných konkrétnych skutočností nevyplýva,” povedal prokurátor novinárom.

Konkrétnejšie sa k celej udalosti vyjadril hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak. „Podľa sudcu pre prípravné konanie rozhodovanie o väzbe nie je rozhodovaním o treste. Preto ani fatálnosť a neospravedlniteľnosť následku žalovaného skutku nezakladá väzobné stíhanie obvineného,“ vysvetlil po odchode zo súdu.

Odchod Dědečka po rozhodnutí súdu (od 5 minúty a 19 sekundy)

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: FB/Polícia SR, YT/HNtelevízia  |  Foto: FB/Polícia SR  |  Video: YT/HNtelevízia