Ostrý odkaz Krčméryho: Keby sa urobilo, čo sme navrhovali, možno by…

Dátum:

Uznávaný odborník Vladimír Krčméry sa stal akousi „tvárou pandémie“ na Slovensku. S jeho vedeckým a hlavne umierneným prejavom vedel vždy upokojiť spoločnosť a množstvo ľudí k nemu počas najväčšej krízy úpenlivo vzhliadalo. 

Ako člen Pandemickej komisie aj Ústredného krízoveho štábu vždy navrhoval, síce ráznejšie, ale o to účinnejšie opatrenia. Tie by život značne ovplyvnili a spomalili, no vírusu by sme sa pravdepodobne zbavili skôr, po vzore okolitých krajín Európskej únie.

Sám si uvedomuje, že situácia nie je najlepšia, a že počet pacientov v nemocniciach musíme držať na počte 3500 hospitalizovaných, inak nám hrozí totálny kolaps zdravotného systému.

,,My sme navrhovali už začiatkom roka v rámci toho januárového lockdownu povinnú karanténu a od minulej stredy povinnú štátnu karanténu pre tých, ktorí prichádzajú z mimoeurópskych destinácií. Problém je, že nie je zatiaľ hotová eKaranténa a potom nevieme zistiť, keď niekto pricestuje napríklad z Frankfurtu alebo z Viedne, odkiaľ cestoval pôvodne, ak to sám neprizná. Títo ľudia sa nám „vyšmykli“ a efekt je, že máme prvé prípady juhoafrickej mutácie, ktorá je veľmi problémová a ja sa bojím, že ich bude viac, pokiaľ sa nezavedie povinná štátna karanténa,“ vyjadruje oprávnené obavy.

Profesor Krčméry navyše tvrdí, že najdôležitejšie je v aktuálnom stave zabrániť tomu, aby sa africká mutácia nerozširovala ďalej. Jediným účinným opatrením je zavedenie povinnej štátnej karantény. ,,Keby sa to urobilo v januári, ako sme to navrhovali, alebo ešte aj pred týždňom, možno by sme tu nemali novú mutáciu. My len hovoríme, urobme to, čo vlani fungovalo,“ kritizuje.

Dodržiavajú Slováci opatrenia dostatočne?

Zároveň tvrdí, že miera dodržiavania opatrení zo strany obyvateľov značne klesla, čo je v prvom rade zapríčinené „pandemickou únavou“.

,,Zarazilo ma, keď som sa zastavil natankovať na pumpe, vnútri v obchode bolo šesť zákazníkov a ani jeden z nich nemal rúško. Samozrejme, dúfam, že sú všetci zaočkovaní, aj keď vyzerali mladšie, lebo nemali by sa takto nezodpovedne správať. Keby ľudia nerobili nič iné, len dodržiavali R-O-R, tak by sa žiadne konzílium ani krízový štáb nemuseli stretávať,“ dodáva na záver a verí, že len spoločnými silami dokážeme ochorenie poraziť.

Zdroj: pluska.sk | Foto: Facebook, YouTube, joj.sk

Dora
Zn.: Vždy v centre diania s očami na stopkách! :)

Zdieľať článok

Populárne články

Viac takýchto článkov
Podobné články

Pozor na obľúbenú kozmetiku pre deti: Hrozia kožné infekcie!

Úrad verejného zdravotníctva na svojej oficiálnej webovej stránke upozorňuje...

Vašek z Luneticu zrazil chodca: Šokujúce detaily z tragickej nehody!

14. mája bol člen českej kapely Lunetic účastníkom tragickej...

Nepríjemný šok pre Pročka: Reklamné pútače mu posprejovali nápisom…!

Bývalý zabávač bol odjakživa zvyknutý na tvrdú kritiku zo...

Vláda konečne schválila balík pomoci: Túto sumu dostanú rodiny!

Balík pomoci pre rodiny vyvolal v posledných dňoch ostré...