Je prinajmenšom zaujímavé slovedovať vývoj situácie ohľadom koronavírusu v jednotlivých štátoch a ich spôsoby zvládania či nezvládania stavu pandémie. Kým sa Slovensko zmieta v obmedzeniach núdzového stavu, iné krajiny si záťaž a tlak spôsobený ústavnými činiteľmi riešia po svojom. Mnohé pravidlá sú rozdielne, ale zároveň sú si v globále všetky podobné.

Slovenská republika denne otestuje v priemere 7 300 obyvateľov podozrivých z nákazy koronavírusom, vyplývajúc zo štatistík počtu testovaných za uplynulý týždeň. Iba v stredu (7. októbra) padol na území krajiny rekord počtu nových pozitívnych pacientov vo výške 1 037. Ako by to však vyzeralo na území jedného štátu v prípade, že by sme boli za krátke obdobie otestovaní úplne všetci?

S takouto myšlienkou sa zaoberá česká vláda, ktorá momentálne diskutuje s praktickými lekármi o projekte preverenia všetkých obyvateľov. Tento odvážny krok by mohol odhaliť 90 – 93 percent všetkých nakazených v krajine. Od začiatku pandémie sa v Českej republike nakazilo 95 360 ľudí, z ktorých sa doposiaľ vyliečilo 50 767 osôb a 829, žiaľ, nákaze podľahlo. Pre porovnanie, na Slovensku evidujeme 15 726 nakazených, 57 úmrtí a 5 353 vyliečených osôb.

Správu ohľadom výsledku rokovania Česka s praktickými lekármi budeme aktualizovať.

Zdroj: YouTube/ FTV Prima, korona.gov.sk | Foto: pngio.com