Hyenizmus niektorých ľudí nemá hraníc.

Dojemné príbehy, deti, choroba a hrozba smrti. Toto sú situácie, ktoré ovplyvnia ľudské zmýšľanie azda najviac a sú medzi nami osoby, ktoré aj pri hrozných ľudských osudoch myslia len a len na zisk. Dieťa choré na rakovinu, ktoré môžete zachrániť aj vy. Iba prispením určitej čiastky, vďaka ktorému bude mať možnosť absolvovať liečbu v zahraničí. Ako by ste reagovali vy?

Túto výzvu ste už možno dostali do e-mailu aj vy. V posledných dňoch sa rýchlo šíri medzi slovenskými užívateľmi a je viac ako pravdepodobné, že na ňu už viacero ľudí reagovalo. Na prvý pohľad totiž vôbec nevyzerá ako podvodné e-maily, ktoré nám chodia denne. Správa je napísaná v spisovnej slovenčine, text je súvislý, zrozumiteľný a skutočne vierohodný. A najmä, dojímavý.

“Volám sa Andrea Žarnovská a mám 5 ročnú dcéru, Natálku. Prosím prečítajte si náš príbeh a pomôžte mojej jedinej dcére, dostali sme sa už ďaleko.” Takto začína text prosby o pomoc.

E-mail, hoax, pomoc o záchranu života
Takto vyzerá podvodný e-mail.

Dievčatku doktori údajne diagnostikovali nádor na mozgu, z ktorého sa s veľkým šťastím a vďaka obrovským dávkam radiácie dostalo. Bohužiaľ, iba dočasne a nádor sa začal opäť rozrastať. Hlavné vydieranie však prichádza neskôr. Dieťatku sa údajne dá pomôcť, ale iba určitou liečbou v Nemecku, na ktorú, bohužiaľ, nemajú dostatok financií. Matka vraj aj prehovorila pre nemecké médiá. Potrebujú 100 000 € a vraj už majú vyzbieraných okolo 40 000 €. A teraz hlavný slogan:

“Bez vašej pomoci Natálke nezostáva veľa času.”

Ukradnuté a zneužité informácie

Celá výzva je ukradnutá z austrálskej stránky. Text je celkom presne preložený, zmenené mená a hlavne číslo účtu, kam treba posielať peniaze. Ide skutočne o reálny prípad, dievčatku z Austrálie môže pomôcť liečba v Nemecku a je zriadený účet, na ktorý sa má vyzbierať suma 150 000 $. Dokonca aj fotka dievčatka je ukradnutá!

Je neuveriteľne zarážajúce, že vôbec žijú ľudia, ktorí chcú zarobiť aj na takomto hroznom cudzom nešťastí a ťažkom osude.

Dávajte si preto skutočne pozor na podobné výzvy. A skôr, než do niečoho podobného vložíte svoje ťažko zarobené peniaze, poriadne si zistite pravosť informácií.

Zdroj: topky.sk | Foto: topky.sk, Pixabay.com