Už prešiel týždeň od šokujúcej udalosti na jednej zo základných škôl v okrese Trebišov. 15-ročný deviatak Roman ukončil svoj život skokom zo strechy školy, ktorú navštevoval. Chlapec mal medzičasom aj pohreb, no detaily tragédie sa stále vyplavujú na povrch.

Vyšetrovatelia, ktorí sa prípadom zaoberajú, pochopiteľne, detaily pre citlivosť prípadu príliš neprezrádzajú. Avšak aj to, čo sa do médií dostalo, je skutočne šokujúce. S najväčšou pravdepodobnosťou totižto chlapca dohnali k činu, po ktorom už nie je medzi nami, samotní spolužiaci.

„Jeho posledné slová boli, že už nevládze,“ uviedol zdrvený otec chlapca, ktorému mal volať priamo zo strechy. Po týchto slovách zložil telefón a skočil dolu. Dopadol hneď vedľa svojej mamy Ivety, ktorá bola rovnako na mieste tragédie, keďže Roman bol zrejme na streche dlhšiu dobu.

Doslova nechutné je, že chlapca si na streche natáčali, ako píše na svojom webe denník Pluska, na video aj spolužiaci, ktorí ho mali dlhodobo šikanovať. Video sa dostalo k otcovi Romana, žiadal o jeho zverejnenie. „Roman, poď dole, ty č*rák! Roman, skoč!“ počuť na videu slová, po ktorých nasleduje dievčenský smiech. „Nie, nehovorte, veď on vážne skočí,“ dodal ďalší dievčenský hlas.

Údajne ale chlapcovi nepomáhali ani zamestnanci školy. „Raz Romanka nechcela pustiť suplujúca učiteľka počas hodiny na toaletu, ponížila ho pred celou triedou. Odvtedy sledoval riaditeľ celé prestávky nášho syna, pri každej možnej príležitosti mu brával telefón. Manželku stále volali do školy, aby si prišla vziať synov telefón,“ mal povedať jeho otec.

Okrem toho sa ale, pochopiteľne, vynárajú aj ďalšie otázniky. Vedeli učitelia o šikane dlhšiu dobu? Urobili niečo, aby tomu zamedzili? Dostalo sa chlapcovi odbornej pomoci? Vedeli o šikane doma, a ak áno, čo presne? Žiaľ, nech už je odpoveď na tieto kvázi básnické otázky akákoľvek, život to 15-ročnému žiakovi nevráti, rovnako ako jeho rodičom syna.

Možno dodať len toľko, že snáď práve tento tragický prípad čo najviac otvorí otázku šikany na školách, ktorá, možno povedať, spravádza žiakov naprieč celým školstvom celé desaťročia.

Zdroj: Pluska | Foto: a