Počas pandémie koronavírusu sa výrazne pozmenili podmienky pri návšteve lekára, pričom mnohí doktori upozorňovali pacientov, aby sa s nimi skontaktovali radšej telefonicky. So zlepšujúcou sa epidemiologickou situáciou však spôsob, akým sa dostaneme k lekárovi, vracia do zaužívaných koľají.

Pandemická komisia sa rozhodla spomaliť šírenie koronavírusu obmedzením návštev všeobecných lekárov kvôli vystaveniu výmenného lístka k špecialistovi. Posledných osem mesiacov tak mohol pacient navštíviť odbornú ambulanciu bez toho, aby sa zaoberal odporúčacím lístkom a návštevou u svojho obvodného lekára.

Zdravotné poisťovne však avizujú, že s výrazne zlepšujúcou sa epidemiologickou situácia sa vracia potreba disponovať tzv. žiadankou. „Všeobecný lekár vie najlepšie posúdiť, kedy treba konzultáciu u špecialistu a kedy nie. A zároveň má vďaka tomu prehľad o svojich pacientoch – túto kompetenciu by mal mať zachovanú,“ vysvetlila hovorkyňa zdravotnej poisťovne Union, Beáta Dupaľová Ksezsighová pre plusku.sk.

Odporúčanie všeobecného lekára od 1. júna 2021 obnovila aj Všeobecná zdravotná poisťovňa a poistenci Dôvery musia disponovať lístkom k špecialistovi od 1. júla 2021. Odporúčací lístok nemusí mať pacient pri návšteve zubára, gynekológa, kožného lekára, psychiatra a oftalmológa, ak ide po predpis na okuliare.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: pluska.sk  |  Foto: YT/Svet zdravia, a.s.-Sieť regionálnych nemocníc, FB/Ministerstvo zdravotníctva SR