Začiatkom októbra sme vás informovali o zmenách zo strany Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP), ktorá sa rozhodla obmedziť možnosť kompenzovať doplatky za lieky. Najnovšie však prichádza ďalšia novinka, ktorá výrazne zasiahne pacientov s vybranými diagnózami.

Od 1. októbra dochádza k revízií úhrad liekov podľa nových pravidiel, v dôsledku čoho si pacienti v oblasti onkológie, onko-hematológie a reumatoidnej artritídy priplatia za balenia liekov niekoľko desiatok eur. Doplatky za medikamenty by sa však mali zvýšiť aj pre ľudí, ktorí trpia epilepsiou či sklerózou multiplex.

Po viac ako mesiaci od zverejnenia radikálnych zmien však prichádza k ďalším novinkám, z ktorých nebudú nadšení nielen pacienti, ale aj lekári neveriacky krútia hlavou. Doplatky za lieky majú totiž stúpnuť až 6-násobne. Ide o medikamenty, ktoré využívajú pacienti s bronchiálnou astmou a chronickou obštrukčnou chorobou pľúc.

Konkrétne ide o fixné kombinácie inhalačného kortikoidu a formoterolu i triple medikácie. Doktori sa však obávajú, že kvalitná liečba začne byť pre pacientov nedostupná. Budú sa snažiť využiť náhrady, ktoré však nie sú dostatočne účinné. Ich zdravotný stav sa tak môže rapídne zhoršiť.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: pluska.sk  |  Foto: YouTube, Pixabay