Žena, ktorá sa rozhodla navštíviť gynekologickú pohotovosť je z návštevy v miernom šoku. Personál vraj nevie ani pozdraviť a namiesto toho po pacientoch zvresknú sumu, ktorú si majú zaplatiť hneď pri vstupe do ambulancie. Stále však nezistila dôvod, prečo má zaplatiť za vyšetrenie takú veľkú sumu. 

 

Šok ale nastal u pacientky v momente, keď jej sestrička povedala, že má zaplatiť poplatok 10 eur. Podľa cenníka by však ľudia ošetrení v tomto čase mali platiť len 2 eurá. Keď sa pacientka spýtala sestričky, že prečo má zaplatiť až 10 eur, tá jej povedala, že lebo od každého majú pýtať 10 eur.

Rozčarovaná žena si teda prešla vyšetreniami a zaplatila 10 eurový poplatok. Aj keď si následne potom cenník preštudovala, dôvod prečo má zaplatiť 10 eur nenašla. Na dverách ambulancie to je síce napísané, no nie je 10 eur za klasické vyšetrenie veľa? Bežní ľudia sa v zdravotníckych zákonoch poriadne nevyznajú a keby si lekár dal na dvere, že vyberá 20 eur ako poplatok za vyšetrenie, väčšina ľudí by ho určite zaplatila aj vtedy, keby na jeho vyberanie nemal právo.

Žene sa táto výška poplatku nezdá a preto sa rozhodla situáciiu riešiť aj cez kompetentné úrady. Tam však zatiaľ nijako nepochodila, nakoľko jej nikto ešte nezdvihol telefón. V každom prípade, ak sa vám nejaký poplatok u lekára nebude zdať opodstatnený, spýtajte sa ho na zákon alebo nariadenie, ktoré mu tento poplatok prikazuje vyberať. Potom si už lahšie overíte to, či má lekár právo poplatok od pacientov pýtať alebo nie.

,,Dobrý deň. Pred pár dňami som bola na gynekologickej pohotovosti. Pri príchode sestrička namiesto pozdravu zrukla 10€. Keď som sa jej opýtala za čo povedala mi že som si mala prečítať cenník. Podotýkam že som bola v čakárni cca 15 sekúnd. Ok tak skôr ako vás vyšetria si zaplatíte. To by sa ešte celkom dalo. Ale kto mi vysvetlí ten ich cenník. Ja ako laik som to pochopila tak, že mám platiť podľa ich cennika 2€ lebo som prišla o 19tej v pracovné dni. Ale ona si tvrdila svoje že od každého majú pýtať 10€. Tak mi teda povedzte ako sa ten zákon má vykladať. Na riaditeľstvo sa mi zatiaľ nepodarilo dovolať aby mi to vysvetlili.”

Zdroj/Foto: FB/Nekŕmte nás odpadom/freepik