Valné zhromaždenie OSN v pondelok schválilo pakt o utečencoch s drvivou podporou hlasujúcich krajín. Proti boli len dve krajiny. Ako zahlasovalo Slovensko a čo z tohto dokumentu vyplýva?

Valné zhromaždenie OSN v pondelok podľa informácii denníka Pravda schválilo pakt o utečencoch s podporou väčšiny krajín. Právne nezáväzný dokument nepodporili len dve krajiny, a to USA s Maďarskom, pričom Dominikánska republika, Eritrea a Líbya sa zdržali hlasovania. Slovensko tak patrilo medzi krajiny, ktoré s dokumentom súhlasili.

Pakt o utečencoch je však odlišný od diskutovaného paktu o migrantoch, ktorý na svoje hlasovanie ešte len čaká v stredu v New Yorku. Pakt o utečencoch posilňuje zdieľanú zodpovednosť za poskytovanie pomoci tým, ktorých prinútil konflikt usjť zo svojej domovskej krajiny, no nepožaduje žiadne kvóty prijatých utečenecov. Dokument bol prijatý v čase, keď bolo z domova nútených ujsť neuveriteľných 68,5 milióna ľudí. Z nich sa však len 25,4 milióna stalo utečencami, ostatných 43,1 milióna je vysídlených vo svojich krajinách.

Pakt o utečencoch je tiež zameraný na riešenie investícii do infraštruktúry, environmentálne dôsledky či opätovné zlučovanie rodín a humanitárne víza. Na rozdiel od neho, pripravovaný pakt o migrantoch má zabezpečiť riadenú a legálnu migráciu. V Marrákeši bolo ale 10. decembra proti viacero krajín, medzi nimi aj Slovensko. Oficiálne hlasovanie je pripravené na túto stredu. Polícia pritom minulý rok zadržala takmer 80 migrantov zo Sýrie, ktorí sa pokúšali cez Slovensko dostať do cieľovej krajiny.

Pakt o utečencoch bol schválený. Schvália aj pakt o migrantoch?

Zdroj: pravda.sk | Foto: Pixabay