Keď ste poslednú decembrovú noc 2019 oslavovali príchod nového roka, ešte ste nemohli netušiť, že sa bezpochyby zapíše do hlbokých análov našej histórie, a to doslova. O koronavíruse denne počujete nespočetnekrát v médiách, zamestnaní, pri nákupe, vo výťahu i medzi mamičkami na detskom ihrisku. Ako sa však vyvíja medzi krajinami?

Pandémia koronovírusu oslabila svetovú ekonomiku i hospodárstvo začiatkom marca, pričom väčšina krajín prekonala tzv. prvú vlnu. Počas letných mesiacov, kedy nielen Slováci dovolenkovali v zahraničí, počet nakazených pacientov vzrástol, pričom momentálne máme na našom území 5 768 potvrdených prípadov, z toho 3 214 vyliečených. Aká je však situácia v zahraničí? Kým Česká republika bola len nedávno zaradená na zoznam “červených krajín”, alarmujúci stav je dnes predovšetkým v Rusku, Španielsku a Francúzsku, vo svete je to USA.

Krajiny s najvyšším počtom nakazených pacientov vo svete a v Európe:

Top 10 podľa počtu
nakazených
celkovo
Európa
1. USA (najviac)1. Rusko (najviac)
2. India2. Španielsko
3. Brazília3. Francúzsko
4. Rusko4. Británia
5. Peru5. Taliansko
6. Kolumbia6. Nemecko
7. Mexiko7. Ukrajina
8. Južná Afrika8. Rumunsko
9. Španielsko9. Belgicko
10. Argentína 10. Švédsko
13. Poľsko
17. Česká rep.
18. Rakúsko
27. Maďarsko
33. Slovensko

Netreba však zabúdať na to, že aj keď môže byť v krajine najvyšší počet nakazených celkovo, v prepočte na milión obyvateľov na tom daná krajina nemusí byť až tak zle. V celosvetovom rebríčku týmto spôsobom vedie emirát v Perzskom zálive Katar, na desiatom mieste je Brazília, hneď po nej USA, Španielsko je na dvadsiatom mieste. India, ktorá je v tabuľke počtu nakazených v krajine na druhom mieste, sa v rebríčku infikovaných na milión obyvateľov objavuje až na 86.mieste.

Slovensko a susediace štáty v prepočte na milión obyvateľov:

  1. Rakúsko s počtom nakazených na 1 milión obyvateľov: 3 677
  2. Ukrajina: 3 533
  3. Česká republika: 3 378
  4. Poľsko: 1 960
  5. Maďarsko: 1 275
  6. Slovensko: 1 013

Zdroj: worldometers.info